Log ind
Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Bedre adgang til porto for mennesker uden digitale løsninger

Ældre Sagen arbejdede for, at porto fortsat kan købes uden digitale løsninger. Fra oktober 2026 kan fysiske brevkoder købes i alle DAO's butikker.

Problemet

Da postloven blev ændret, og PostNord trak sig fra brevmarkedet i starten af 2026, blev det markant sværere at sende breve. Mulighederne for at købe porto og sende fysisk post blev kraftigt forringet, særligt i mindre byer.

For mange borgere blev det pludselig en forudsætning at have smartphone, internetadgang eller digitale betalingsløsninger for at kunne sende et brev. Samtidig blev antallet af steder, hvor man kunne købe porto eller indlevere breve, reduceret.

Det skabte problemer for de mange mennesker, som ikke bruger eller har adgang til digitale løsninger. Mere end 225.000 danskere er fritaget for Digital Post, og mange andre har begrænsede digitale kompetencer. De har fortsat behov for at kunne sende og modtage fysisk post, blandt andet i forbindelse med kontakt til myndigheder, sundhedsvæsen, skat, pension og andre vigtige forhold i hverdagen.

Det gjorde Ældre Sagen

Ældre Sagen gjorde politikere, medier og offentligheden opmærksomme på konsekvenserne af udviklingen på postområdet for ældre og andre borgere, som ikke benytter digitale løsninger.
 
Samtidig gik Ældre Sagen i dialog med DAO om behovet for fysiske alternativer til digitalt køb af porto. Ældre Sagen arbejdede for, at det fortsat skal være muligt at købe porto og sende breve uden brug af smartphone, app eller internet, og at adgangen til fysisk post skal være enkel og tilgængelig i hele landet.

Det opnåede Ældre Sagen

Fra oktober 2026 kan man købe fysiske brevkoder i alle DAO's butikker i hele landet.
Det giver ældre og andre borgere uden digitale løsninger langt bedre mulighed for at sende breve. De behøver ikke længere i samme omfang at være afhængige af hjælp fra pårørende eller digitale betalings- og bestillingsløsninger for at købe porto.
Beslutningen er et vigtigt skridt i retning af at sikre, at alle fortsat har mulighed for at benytte fysisk post, selv om postområdet bliver mere digitalt.

Det kæmper vi for

  • At alle fortsat kan deltage på lige vilkår i et samfund, der bliver stadig mere digitalt.
  • At alle kan benytte samfundsvigtige tjenester uanset digitale kompetencer, alder eller funktionsniveau.
  • At digitalisering er en mulighed og en hjælp, ikke et krav for at kunne deltage i samfundslivet.
  • At der altid findes enkle og tilgængelige fysiske alternativer til centrale samfundsfunktioner som post, bank, transport og kontakt med myndigheder.
  • At det fortsat er muligt at sende og modtage fysisk post uden brug af digitale løsninger.
  • At borgere i hele landet har lige adgang til postservice og andre vigtige samfundstilbud.
  • At udviklingen af postmarkedet tager hensyn til mennesker, som ikke kan eller ønsker at være fuldt digitale.
  • At tilgængelighed, valgfrihed og ligebehandling er bærende principper for fremtidens postbetjening.

Næste skridt

DAO's beslutning om at gøre fysiske brevkoder tilgængelige i alle butikker er et vigtigt skridt i den rigtige retning. Men der er fortsat behov for at sikre, at adgangen til fysisk post er landsdækkende, enkel og økonomisk overkommelig.
Ældre Sagen vil derfor fortsat arbejde for, at ingen bliver afskåret fra at kommunikere med myndigheder, virksomheder eller organisationer, fordi de mangler digitale muligheder. Når postområdet udvikler sig, må det ikke ske på bekostning af tilgængelighed, selvbestemmelse og lige adgang for alle.

Baggrund

Postmarkedet er blevet stadig mere digitalt gennem de seneste år, og de traditionelle muligheder for at købe frimærker og porto er gradvist blevet færre.
I slutningen af 2025 blev PostNords frimærker ugyldige, og køb af brevporto blev i høj grad gjort digitalt. Samtidig faldt antallet af portoudsalgssteder og steder, hvor man kunne indlevere breve.
I begyndelsen af 2026 var det frivilligt for de enkelte DAO-butikker at sælge brevporto, og det var vanskeligt at få et samlet overblik over, hvor man kunne købe den. Flere ældre gav derfor udtryk for bekymring over, at det var blevet vanskeligere at sende breve uden digitale hjælpemidler.
På baggrund af henvendelser fra ældre arbejdede Ældre Sagen for, at overgangen til de nye postløsninger ikke skulle udelukke mennesker, som ikke benytter digitale løsninger.

Tak for din støtte

Tak for din støtte til Ældre Sagen. Medlemmernes opbakning gør det muligt at arbejde for, at alle fortsat kan benytte vigtige samfundsfunktioner som fysisk post, også i et mere digitalt samfund. Din støtte er med til at sikre, at mennesker uden digitale løsninger fortsat bliver hørt og taget med i udviklingen.

Mere viden

Om artiklenKilde: Ældre Sagen Samfundsanalyse

Plads til alle

Der skal være plads til alle i en digital verden.

Læs hele mærkesagen om digitalisering
Læs om

Ældre Sagens historie

Dyk ned i Ældre Sagens historie, og læs, hvordan det hele begyndte.
Det gør vi

Flere politiske sejre

Læs om flere politiske resultater, vi har opnået – og om alt det, vi kæmper for.

Sidst opdateret 23.10.2026