Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Rejser og ture

Møltrup Optagelseshjem

Vi kan komme med Hanstholm Rejser til Møltrup Optagelseshjem. Vi får frokost, fortælling og rundvisning på Optagelseshjemmet samt kaffe og kage.Prisen er 598 kr.Tilmelding til Jette Højberg på tlf. 24834514 eller mail jettehoejberg1@gmail.com

Tilmelding

Tilmelding starter d. 21.03.2026 kl. 08.00

Lokalafdeling

Sydthy

Hvem

Kun for medlemmer

Hvornår

20.04.2026 kl.08.00-20.00

Mødested

Vil fremgå af rejsebrevet fra Hanstholm Rejser.

Beskrivelse

Vi inviterer til en inspirerende og tankevækkende dagstur til Møltrup Optagelseshjem, et socialt behandlings- og botilbud særligt for mænd. Stedet hjælper beboerne med at genfinde balance og retning i livet gennem et fællesskab, meningsfuldt arbejde og støtte i et rusfrit miljø. Et sted med en stærk historie og et stærkt fællesskab. Dagen byder på en hyggelig frokost i fællesskab, hvorefter vi får en introduktion til hjemmets arbejde og historie. Herefter vil en af beboerne dele sin personlige livsfortælling – et unikt indblik i livet på Møltrup og den rejse, der har ført ham dertil.

Efterfølgende bliver vi vist rundt på hjemmet, hvor vi får mulighed for at se stedet indefra og høre mere om dagligdagen og de muligheder, som Møltrup tilbyder sine beboere. Dagen afsluttes med kaffe og kage samt et besøg i hjemmets hyggelige gårdbutik, hvor der kan købes hjemmelavede produkter. Glæd jer til en dag med fællesskab, nærvær og indsigt i et livsbekræftende sted, hvor mennesker får mulighed for en ny begyndelse.