Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Rejser og ture

Bustur til Københavns Lufthavn - 14/4

Vi skal besøge Københavns Lufthavn med guidet rundvisning arrangeret af Airport Tours. Det er en unik mulighed for at komme bagom en af Danmarks største arbejdspladser.

Tilmeldingsfrist 02.04.2026 kl. 23.00
Gå til tilmelding

Lokalafdeling

Gørlev

Hvem

For alle

Tilmeldingspris

595 kr., Pris medlem online tilmelding

695 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding

Hvornår

14.04.2026 kl.07.30-17.00

Mødested

Mødested: Gørlev Hallens parkeringsplads, Kalundborgvej 29, Gørlev Kl. 07:30

Beskrivelse

På turen til Lufthavnen besøger vi blandt andet brandstationen og garagerne med nogle af de helt store køretøjer. Vi kører på lufthavnens område helt tæt på flyene, og vi besøger brandøvelsespladsen og fragtområdet. Rundvisningen tager ca. 2 ½ time, og foregår såvel til fods som i bus.

Alle deltagere skal medbringe gyldigt billede ID dvs. pas eller kørekort samt oplyse CPR.nr. til Lufthavnen, hvilket er en betingelse for at deltage i turen. Rygning er ikke tilladt under rundvisningen.

Vi skal tidligt op – turen starter ved Gørlev Hallens Parkeringsplads kl. 07.30, og vi forventer at ankomme i god tid inden rundvisningen påbegyndes kl. 09.30.

Efter besøget i Lufthavnen går turen til Kastrup Strandpark, hvor der kl. 13.00 bydes på en frokostplatte med karrysild, pandestegt rødspættefilet med remoulade og citron, æg og rejer med mayonnaise og dild, hønsesalat med bacon, svinemørbrad med svampecreme, dansk brieost med sødt. Hertil 1 lille øl, vand eller vin og efterfølgende kaffe.

Når måltidet er ovre og vi har drukket kaffen omkring kl. 15.00, går turen hjemad igen, og vi forventer at være i Gørlev inden kl. 17.00.

Pris: kr. 595,- ikke medlemmer Kr. 695,-

Tilmelding online på Ældre Sagen Gørlevs hjemmeside senest d. 2. april. Hvis du ikke har denne mulighed kan du tilmelde dig og betale på Gørlev Bibliotek, mandag 30. marts kl. 11-12.

Kontaktperson: Erling Larsen 50 82 40 00

NB: Begrænset deltager antal: 40 personer