Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Sprog, film og litteratur

Filmen "Begyndelser"

Kom og se filmen " Begyndelser" en livsbekræftende og rørende kærlighedsdrama i Ringkøbing Biograf.

Tilmelding

Læs herunder, hvordan du kommer med:

Lokalafdeling

Ringkøbing-Holmsland

Hvem

For alle

Hvornår

12.03.2026 kl.09.30-12.00

Særlige behov

Adgang med kørestol: Ja

Mødested

Ringkøbing Biograf, Nygade 30, Ringkøbing

Beskrivelse

”Begyndelser” dansk film - er en livsbekræftende kærlighedsdrama med Trine Dyrholm og David Dencik om, hvad der sker i en familie og i et parforhold, når livsbanen for et af medlemmerne pludselig ændres. De står midt i en skilsmisse, men så bliver Ane = Trine Dyrholm alvorlig syg.(1 t 36 m.)

Se yderligere information om de enkelte film på www.kino.dk - Søg på titlen, så kommer oplysninger frem om filmen.

Efter hver film serveres sandwich og et glas øl/vand/vin med mulighed for hyggelig samvær. Herefter lægges op til diskussion om den viste film. Vi håber, at publikum vil deltage aktivt.

Pris for biografbillet, sandwich og øl/vand/vin 140 kr.

Billetbestilling/køb: Ringkøbing-Biograf.dk  eller 97 32 61 44, der er åben en time før alle øvrige forestillinger og om dagen, hvis der er nogen på kontoret.

Vigtigt: Billetbestilling senest mandag i den uge filmen vises, da vi skal bestille sandwichs senest tirsdag morgen.

Er du forhindret, er afbestilling meget vigtig på 97 32 61 44. 

Har du spørgsmål, kontakt Hanne Lauritsen: 23 31 12 43.