Dolphin Rejser - Hotel Højskole
Velkommen til Hotel Højskolen – et ophold fyldt med oplevelser, musik og inspirerende fortællinger. Som medlem af Ældre Sagen sparer du 500 kr. på opholdet.
Tilbudspartner
Rabat
Spar 500 kr. pr. person.
Medlemspris
5.495 kr. pr. person i delt dobbeltværelse. Normalpris 5.995 kr.
Tillæg for enkeltværelse
595 kr. pr. person. Normalpris 795 kr.
Tilkøbsmuligheder
Fast plads i bussen 95 kr.
Ankomst
Den 19. okt. – 23. okt. 2026
Den 9. nov. – 13. nov. 2026
Ankomst på Dolphin Hotel Herning fra kl. 15.00 i egen bil. Ankommer du med offentlig transport til Herning Station, kan du blive afhentet og blive kørt til hotellet kl. 15.00, 16.00 og 17.00. Rejsen inkluderer
Rejsen inkluderer
- Busudflugter i 4-stjernet luksusbus
- Ophold i delt dobbeltværelse
- 4 x morgenmad
- 3 x 2-retters middag
- 1 x 4-retters fine dining middag
- 1 x frokost på Hvide Sande Bryghus
- 1 x frokost på Dolphin Hotel Herning
- 1 x frokost i Tinghallen
- Besøg i Kaj Munks Præstegård
- Guidet gåtur i Hvide Sande Bryg & Brosten inkl. ølsmagning
- Guidet gåtur i Den Hvide By
- Foredrag med Ulrik Wilbek
- Foredrag med Helge Sander
- Her er dit liv med Stig Rossen
- Musikalsk foredrag med Freja Eriksen
- Intim koncert med Anders & Bent Bro
- Intim Elvis koncert med Jesper Lundgaard
- Transport og udflugter ifølge program
- Skatter, afgifter samt bidrag til Rejsegarantifonden
- Guide: Jan Ørum Vermø
Find vej
Hotel Højskole i Herning
I træder ind i historiske og stemningsfulde omgivelser, lader jer inspirere af foredrag ved Ulrik Wilbek og Helge Sander og nyder stemningsfulde koncerter, gåture i smukke omgivelser og afslutter med en festlig 4-retters middag og "Her er dit liv" med Stig Rossen.
Dagenes program byder på kultur, fællesskab og gode måltider, og rummer både eftertænksomme og festlige øjeblikke, hvor musik, historier og samvær smelter sammen til uforglemmelige oplevelser. Basen for opholdet er Dolphin Hotel Herning, der ligesom Dolphin Rejser er en del af Dolphin Familien. Hotellet er et hyggeligt 3-stjernede hotel med 5-stjernet atmosfære, skøn mad og masser af smil og fællesskab.
Dagsprogram
Dag 1 – Ankomst – Fra kl. 15.00 kan du i ro og mag ankomme til Dolphin Hotel Herning, hvor du trygt og sikkert kan parkere din bil. Ankommer du med offentlig transport til Herning station kan du blive afhentet og blive kørt til hotellet kl. 15.00, 16.00 og 17.00. Efter middagen skal I have fællessang, hvor Claus Lindeberg byder på kendte sange med temaet ”Danske filmmelodier”, som alle kan synge med til.
Dag 2 – Kaj Munks hjem, frokost på Hvide Sande Bryghus, koncert med Anders og Bent Bro, guidet gåtur i Hvide Sande, intimkoncert med Jesper Lundgaard
Efter morgenmaden tager I mod vest og begynder dagen i Vedersø, hvor I besøger Kaj Munks præstegård. Her træder I ind i de omgivelser, hvor han levede og arbejdede – og hvor de blå anemoner i haven stadig vidner om hans kærlighed til stedet. I får et stemningsfuldt indblik i hans liv og virke, samt fortællingen om de dramatiske begivenheder under besættelsen. Turen fortsætter til Hvide Sande, hvor I nyder frokost på Hvide Sande Bryghus i rå og autentiske rammer tæt på vandet. Her serveres en velsmagende frokost med inspiration fra havet og områdets lokale råvarer.
Efter frokosten venter en stemningsfuld koncert med far og søn-duoen Anders og Bent Bro. Sammen skaber de nærvær og glæde med både smukke sange og et par skarpe, lune vestjyske kommentarer. Herefter oplever I Hvide Sande til fods på en guidet gåtur langs molen og havnen – med havet på den ene side og fjorden på den anden.
Tilbage på hotellet samles I til middag, og aftenen rundes smukt af med en intimkoncert med Jesper Lundgaard, der synger et udvalg af Elvis Presleys store sangskat.
Dag 3 – Foredrag ved Ulrik Wilbek, frokost i Tinghallen, Bryg og Brosten
Dagen starter med et inspirerende foredrag ved Ulrik Wilbek, tidligere landstræner i håndbold og borgmester i Viborg for Venstre. Med stor energi og nærvær deler han historier fra et liv fyldt med sport, ledelse og engagerede oplevelser, som både underholder, inspirerer og giver stof til eftertanke.
Efter foredraget nyder I frokosten i Tinghallens Don´t Waste Tomorrow Lounge, hvor rå New Yorker-stemning møder bæredygtigt, skandinavisk design – et æstetisk og hyggeligt rum til fælles måltider og afslapning. Herefter går I på opdagelse i Viborgs historiske gader på en guidet byvandring, hvor I hører fortællinger om livet i den gamle brygger by – med farverige personer, små baggårde og stemningsfulde kvarterer undervejs.
Turen rundes af på Viborg Bryghus, hvor I samles til en uformel ølsmagning med udvalgte specialøl i hyggelige omgivelser. Senere vender I tilbage til hotellet, hvor der er tid til at slappe af og nyde hotellets skønne rammer, inden I samles til aftensmad og hyggelige snakke om dagens oplevelser.
Dag 4 – Foredrag ved Helge Sander, gåtur med Helge og Jan til Den Hvide By, Den syngende læge, 4-retters fine dining festmenu, "her er dit liv" med Stig Rossen
Dagen starter med et spændende foredrag ved Helge Sander, politiker og tidligere borgmester i Herning samt tidligere Videnskabsminister, som også gennem årene har sat sit præg på sportens verden. Med varme og indsigt tager han jer med på sin personlige rejse fra det vestjyske Ørre til Christiansborg – krydret med historier fra både politik og livet undervejs.
Senere går I en hyggelig og inspirerende tur sammen med Helge og Jan til Den Hvide By. Her oplever I det smukke område, ser Moder Jord, Prins Henriks skulpturer og den stemningsfulde skulpturpark, mens levende fortællinger og små anekdoter giver området ekstra sjæl og nærvær. Efter frokost på hotellet venter en særlig oplevelse med den syngende læge Freja Eriksen. Hun forener musik, personlige fortællinger og refleksion i en inspirerende koncertoplevelse, hvor nærvær, glæde og positive tanker skaber både stemning og eftertanke for alle deltagere.
Om aftenen gør Dolphin Familien noget ekstra ud af det, når I samles til en 4-retters fine dining festmenu kreeret af Dolphins egen chefkok – en aften med lækker mad, hyggeligt samvær og en særlig stemning. Aftenen rundes af med et besøg af Stig Rossen. De fleste kender Stig som en af Danmarks førende sangere, men han er også en af landets bedste foredragsholdere og har meget på hjerte. Jan og Stig genopliver “Her er dit liv”, inden han slutter af med et par sange.
Dag 5 – Afrejse
Efter den sidste omgang i hotellets skønne morgenmadsbuffet, er det tak for denne gang og på gensyn. Udtjekning kl. 8.00-09.30. Skal du køres til Herning Station, aftaler du blot dette i hotellets reception i løbet af dit ophold, der køres mellem kl. 8.00-10.00.
- Oplys rabatkoden hotelhøjskole2026 ved bestilling
- Book online på www.dolphinrejser.dk
- Oplys dit medlemskab af Ældre Sagen samt medlemsnummer ved booking online
- Oplys rabatkoden hotelhøjskole2026 ved bestilling
- Book online på www.dolphinrejser.dk
- Oplys dit medlemskab af Ældre Sagen samt medlemsnummer ved booking online
Der er pt. ingen rabatkoder. Kontakt venligst Ældre Sagen.














