Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Ældre Sagen glæder sig over demensmillioner

Regeringen vil afsætte 680 millioner kroner over de kommende fire år til en styrket demensindsats til de mere end 100.000 danskere, som lever med demens.
04.10.2026

Regeringen vil afsætte 680 millioner kroner over de kommende fire år til at styrke demensindsatsen. Det kom frem, da SF's partileder og indenrigs- og økonomiminister Pia Olsen Dyhr besøgte Ældre Sagens demenscafé i Stenlille søndag den 4. oktober 2026.

Den styrkede demensindsats vækker stor tilfredshed hos Ældre Sagen, som i længere tid har efterlyst et markant løft af området. 

 

Forslaget indebærer, at der afsættes 170 millioner kroner hver år i de næste fire år til initiativer, der skal forbedre livet for mennesker med demens og deres pårørende. 

Godt at demensområdet prioriteres

- Vi er meget glade for, at regeringen lytter, når vi og mange andre gode kræfter råber vagt i gevær om den kraftigt stigende forekomst af demens i Danmark. Regeringen fortjener anerkendelse for at prioritere området højere politisk. Det er godt nyt for de mere end 100.000 danskere, der lever med demens, og for de pårørende, som hver dag mærker konsekvenserne af sygdommen.

Det siger  vicedirektør i Ældre Sagen Michael Teit Nielsen, som mødte Pia Olsen Dyhr sammen med pårørende og en række mennesker med demens i Stenlille. 

Brug for varige demens-investeringer

Ældre Sagen har tidligere opfordret politikerne til at investere betydeligt mere i demensområdet og ser udmeldingen som et vigtigt skridt i den rigtige retning.

- De 170 millioner kroner om året er en god start på en vigtig indsats. Men mennesker med demens og deres familier har brug for mere end et fireårigt løft. Vi må ikke ende med endnu en række midlertidige projekter, hvor gode tilbud forsvinder, når pengene slipper op.

- Ingen har glæde af start-stop-bevillinger. Derfor er det afgørende, at politikerne allerede nu arbejder for en permanent og langsigtet indsats med varige investeringer, stærke faglige miljøer og et tæt samspil med sundhedsvæsenet. Demens er en alvorlig hjernesygdom, og indsatsen skal være lige så holdbar, som udfordringen er stor, siger Michael Teit Nielsen.

Ældre Sagens otte forslag til demensindsats

Demens er et af Ældre Sagens højest prioriterede politiske områder. Tidligere på året fremlagde organisationen et udspil med otte forslag til en styrket demensindsats, herunder bedre forebyggelse, tidligere opsporing og udredning, kronikerpakker til mennesker med demens, styrkede faglige kompetencer samt mere forskning og bedre kvalitetsmål. 

Ældre Sagen er samtidig en central aktør i Demensvenligt Danmark og står bag initiativet Moonshot Demens, som samler forskere, virksomheder, civilsamfund og offentlige aktører om at fremme forebyggelse, tidligere opsporing og fremtidige behandlingsmuligheder. 

 

Ældre Sagen ser nu frem til, at de kommende finanslovsforhandlinger kan omsætte ambitionerne til varige forbedringer for mennesker med demens og deres familier. 

 

Læs Ældre Sagens otte forslag til en national demensplan:

Sidst opdateret 04.10.2026