Lokalafdeling
Ebeltoft
Hvem
For alle
Foredrag og møder
Grønland er mere aktuelt end nogensinde. Derfor har vi inviteret lektor Uwe Lindholdt til at holde et spændende foredrag om Grønland ud fra et omfattende kendskab til landet og arbejdet med natur- og miljøformidling. Der serveres kaffe, te og småkager.
Ebeltoft
For alle
75 kr., Pris medlem online tilmelding
100 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding
Aktivitetshuset (Store Sal), Nørrealle 4, Ebeltoft.
Foredraget handler om Grønlands nyere historie fra 2. verdenskrig og frem til i dag. Uwe Lindholdt fortæller om udviklingen fra fangerkultur til moderne nation og om vejen fra dansk koloni til hjemmestyre og selvstyre.
I 1953 blev Grønland en del af det danske rigsfællesskab, i 1979 fik landet hjemmestyre og i 2009 fik Grønland selvstyre med ret til selvstændighed efter en folkeafstemning.
Foredraget belyser også forholdet mellem Grønland og Danmark i dag samt de store spørgsmål om økonomi, fiskeri, minedrift, sikkerhedspolitik, klimaændringer og turisme.