Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Foredrag og møder

Højskoleforeningen ks

Tilmelding: Robert Kristensen Tlf. 4029 9596 eller Mail: Robert-Kristensen@Stofanet.DK Betaling for deltagelse direkte til Højskoleforeningen ks-grenaa

Tilmelding

Læs herunder, hvordan du kommer med:

Lokalafdeling

Grenaa

Hvem

For alle

Hvornår

13.01.2026 kl.19.00-21.30

Særlige behov

Adgang med kørestol: Ja
Adgang til teleslynge: Ja

Mødested

Pavillonen Kærvej 11 Grenaa

Beskrivelse


Program vinter 2026

13 januar 2026

Fra Papfabrik til Pretoria
Et foredrag med Peter Frandsen.

Oplev fortællinger og billeder fra en ”gammel” Grenaa-dreng, der rejste til den anden side af jorden. Peter Frandsen deler nærværende og spændende historier fra et liv på et helt andet kontinent – steder de fleste kun kender fra film. En inspirerende og lærerig aften, der åbner sæsonen 2026.


10. februar 2026

Livskvalitet, nu med gangstativ

Kromutter Ellen Sørensen og sognepræst Anne Kirstine Langkjer har i mange år delt fortællinger om livskvalitet – både i kirken og på kroen. Nu er de begge pensionister, men stadig fulde af energi (selv uden VitaPro, som de kloge hoveder siger alligevel ikke virker)


10. marts 2026

Glæden ved at være til

Ved Aage Agustinus Et livsfilosofisk foredrag om at indkredse glæden – noget der viser sig overraskende svært. I dag taler vi lettere om elendighed end om alt det gode. Glæden er næsten blevet overladt til børn og naturromantikere, som om man skal være naiv for at være glad. Eller som Mark Twain lod en af sine figurer sige: 'Er du glad i dag, er det dit eget problem – der er nok at være ked af.

14. april 2026

Blandt jaguarer og ottendedele – et sangforedrag

Ved Christian Dyrst, musik- og bilmand. Tirsdag d. 14. april 2026

Christian Dyrst har igennem hele livet haft med musik at gøre. Han har fungeret både som underviser, korleder og komponist. Desuden har han haft en livslang kærlighed til biler: Jaguarer.

Foredraget “Blandt Jaguarer og ottendedele” er bundet op på en lang række sange som passer ind i den historie Christian Dyrst vil fortælle om sin opvækst og sit liv.

Så denne aften skal vi synge sammen, høre skrøner, historier og historie, lære betydningen af en cessur, lære et par nye sange, drikke kaffe og i det hele taget hygge os.

Gevaldigt! – Christian Dyrst