Lokalafdeling
Farum
Hvem
For alle
Foredrag og møder
Jesper Lundorf gæster Kulturhuset i Farum og fortæller om sine 7 år som livvagt for Kronprins Frederik. Men Jespers historie stopper ikke der. Med et stærkt engagement i mennesker har han arbejdet kriminalpræventivt gennem SSP-samarbejdet og var blandt pionererne bag de såkaldte overlevelsesture for udsatte unge. Derudover har han undervist politiet i skydevåben, selvforsvar og taktik samt været tilknyttet Politiskolen i forbindelse med livvagtsuddannelse og aspirantkurser.
Farum
For alle
100 kr., Pris medlem online tilmelding
150 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding
Teatersalen, Farum Kulturhus
Oplev en helt særlig eftermiddag fyldt med livserfaring, indsigt og stærke fortællinger når Jesper Lundorf gæster Kulturhuset i Farum og bl.a. fortæller om sine 7 år som livvagt for Kronprins Frederik.
Jesper Lundorf har gennem sit arbejde rejst verden rundt og trænet med nogle af verdens mest eliteprægede enheder inden for ledelse og sikkerhed. I august 2008 udgav han bogen ”I Majestætens hemmelige tjeneste” hvor han giver et unikt indblik i livet som livvagt – et liv bag kulisserne, præget af ansvar, skarpe valg og en hverdag, hvor faren aldrig er langt væk.
Men Jespers historie stopper ikke der. Med et stærkt engagement i mennesker har han arbejdet kriminalpræventivt gennem SSP-samarbejdet og var blandt pionererne bag de såkaldte overlevelsesture for udsatte unge. Derudover har han undervist politiet i skydevåben, selvforsvar og taktik samt været tilknyttet Politiskolen i forbindelse med livvagtsuddannelse og aspirantkurser.
Der serveres en lille anretning i pausen.
Arrangør: Lisbeth Rasmussen, 30 20 55 35.