Lokalafdeling
Farum
Hvem
Kun for medlemmer
Rejser og ture
Da vi alle er kunder hos Vestforbrænding, enten kun med affald eller med både affald og fjernvarme, bør vi kende det fælleskommunale selskab lidt bedre. På besøget får I et indblik i affaldets verden og lærer om: ressourcer, råstoffer, genanvendelse, genbrug, sortering og meget mere.
Tilmelding
Tilmelding starter d. 05.01.2026 kl. 08.00
Farum
Kun for medlemmer
40 kr., Pris medlem online tilmelding
P-pladsen ved Jem & Fix Rugmarken 11/Paltholmvej
Da vi alle er kunder hos Vestforbrænding, enten kun med affald eller med både affald og fjernvarme, bør vi kende det fælleskommunale selskab lidt bedre.
På besøget får I et indblik i affaldets verden og lærer om: ressourcer, råstoffer, genanvendelse, genbrug, sortering og meget mere.
Vi kommer helt tæt på affaldet og lærer, hvad der sker med det, efter at vi har sorteret og smidt ud. Hver dag læsser 400 lastbiler affald af på Vestforbrænding, hvilket på årsbasis genererer 540 mil. kg affald.
Vi vil opleve affaldets vej, fra det kommer ind med skraldebilerne, til det brændes og bliver omdannet til elektricitet og fjernvarme på kraftvarmeværket i Glostrup.
Vi får Danmarks største skraldespand at se, 100m bred, 20m dyb og 42m fra bund til top, og vi kommer forbi kontrolrummet på 4. sal, ad lange trapper - så tag gode sko på. Herfra styres og overvåges alle processer.
Vi tager et kig ned i den store skraldespand, hvor vi vil se de tre tons tunge grabber arbejde med skraldet, der skal løftes op til de to ovne.
Da Vestforbrænding er en farlig arbejdsplads, skal der under rundvisningen bæres hjelme og gule sikkerhedsveste (udleveres til låns). Man skal være godt gående for at deltage og, det er ikke muligt at vende om, når først en rundvisning er påbegyndt!