Lokalafdeling
Ledøje-Smørum
Hvem
For alle
Foredrag og møder
Et foredrag, hvor Hanne Gasbjerg Hjulmand med billeder og filmklip fortæller historien om hvordan det er at rejse alene som kvinde gennem verdens farligste egne. En rejse på motorcykel fra Danmark til Himalaya. Der er blot èt problem: Hun er ikke særlig god til at køre på motorcykel.Vi starter med smørrebrød og i pausen serveres kaffe.
Tilmelding
Tilmelding starter d. 30.12.2026 kl. 13.00
Ledøje-Smørum
For alle
200 kr., Pris medlem incl. smørrebrød
250 kr., Pris ikke-medlem
Smørum Kulturhus, Flodvej 68
Træt af sit meningsløse liv i Danmark siger Hanne sit lærerjob op for at rejse alene på motorcykel fra Danmark til Himalaya. Med billeder og filmklip fortæller Hanne historien om hvordan det er at rejse alene som kvinde gennem verdens farligste egne.
Om tvivlen, der rammer når man er faret vild i en sandstorm og om troen der genvindes i mødet med menneskers næstekærlighed.