Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Foredrag og møder

Foredrag "Den 3. alder"

Forfatter Hanne Fladborg fortæller om ”Den 3. alder” – gør den til livets bedste. Foredraget er skabt som en værktøjskasse, hvor deltagere får en regulær indsprøjtning med inspiration, energi og nye vinkler. Foredraget er båret af humor, så deltagerne både får motioneret hjernen og lattermusklerne.

Tilmelding

Tilmelding starter d. 01.05.2026 kl. 08.00

Lokalafdeling

Hals

Hvem

For alle

Tilmeldingspris

125 kr., Pris medlem inkl. foredrag, kaffe/the og rullepølsemad

150 kr., Pris ikke-medlem inkl. foredrag, kaffe/the og rullepølsemad

Hvornår

18.11.2026 kl.14.00-16.00

Særlige behov

Adgang med kørestol: Ja
Adgang til teleslynge: Ja

Mødested

Ladegården, Østergade 30, Hals.

Beskrivelse

Der findes ingen alder, hvor det er for sent at udforske nye sider og træffe nye valg, men det føler mange seniorer desværre. Personer omkring de 60 år har fået en hel generation foræret. Tidligere var man helt slidt ned, når arbejdslivet ophørte. I dag står rigtig mange med 20 år forud, hvor kroppens motor kører lydefrit.

Mange stortrives med mulighederne, men alt for mange kører fast i seniorlivets mangel på struktur. At det der tidligere var fritid, nu pludselig skal fylde et helt døgn ud. Ofte er den første tid fantastisk og føles næsten som forelskelse, men så falder mange i et dybt hul, hvor de kan blive i flere år. Mange skal tage sig sammen og gøre noget aktivt for at undgå den situation.

Kom og bliv inspireret og få en indsprøjtning med serum, der kan hjælpe med at gøre den 3. alder til livets bedste.

Max 80 og min 30 deltagere.

booking på hjemmesiden eller tilmelding til Annie Høj, tlf. 20 45 09 20 senest den 9.november.