Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Seniorrejse til Gran Canaria sammen med andre

Drømmer du om at rejse, men vil du samtidig gerne dele oplevelserne med andre? Så tag med på denne hyggelige ferie til charmerende Puerto de Mogán på Gran Canaria, hvor fællesskabet er i centrum. Spar 250 kr. som medlem af Ældre Sagen.

Hotel på Gran Canaria fra seniorrejse med Spies
Hotel på Gran Canaria fra seniorrejse med Spies

Tilbudspartner

Spies

Rabat

Spar 250 kr. pr. person som medlem af Ældre Sagen. Rabatten er fratrukket medlemsprisen.

Medlemspris 

12.745 kr. pr. person alene i dobbeltværelse. Normalpris 12.995 kr.  

Afrejse

Den 7. januar, hjemrejse den 14. januar 2027. 

I flyver direkte med Spies' eget flyselskab Sunclass Airlines

Afrejse fra København kl. 7.50, ankomst på Las Palmas kl. 12.20.
Hjemrejse fra Las Palmas kl. 13.40, ankomst i København kl. 19.40.

Afrejse fra Billund kl. 8.05, ankomst på Las Palmas kl. 12.20.
Hjemrejse fra Las Palmas kl. 13.40, ankomst i Billund kl. 19.30.

Der tages forbehold for ændringer i flytiderne.  

Rejsen inkluderer

  • Flyrejse med Sunclass Airlines t/r
  • 15 kg indtjekket bagage + 5 kg håndbagage
  • Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
  • Hotelophold alene i dobbeltværelse
  • Halvpension

Tilkøbsmuligheder

Et kontinent i miniatureformat (søndag) Denne udflugt er en af de bedste i Spies' udflugtsprogram og et must for alle, der vil opleve mere end blot hoteller og strande.

  • Gran Canaria er som et skatkammer fyldt med overraskelser - tag med Spies på en rejse over hele øen, så viser de dig nogle af dem! Shopping og sightseeing i Las Palmas (mandag)
  • Kunne du tænke dig en dag fyldt med kultur, historie, shopping og hyggeligt folkeliv? Så tag med til øens hovedstad, Las Palmas, og oplev en del af alt det, denne charmerende by har at byde på.  (onsdag)
  • Tag med på vinudflugt, hvor I besøger bjerglandsbyen Fataga og to lokale vingårde. I løbet af dagen får du et indblik i øens vinproduktion og får også smagsprøver på flere forskellige vine og lidt tapas.

Fællesskab og oplevelser i Puerto de Mogán på Gran Canaria

På turen rejser I sammen, men du har stadig mulighed for privatliv, da alle har deres eget værelse. Du bor på det stilfulde hotel Cordial Mogán Playa, som ligger i fredelige omgivelser. Hotellet ligger cirka 400 meter fra havneområdet, som er byens naturlige centrum, hvor farverige fiskerbåde ligger side om side med sejlbåde fra hele verden. I kvarteret omkring havnen snor små kanaler sig mellem husene, hvilket har givet Puerto de Mogán tilnavnet “Lille Venedig”.

Fælles måltider og hyggelige stunder

Hver dag starter og slutter I med fælles måltider, som spises i hotellets buffetrestaurant - morgenmad og aftensmad indgår i rejsens pris. Til måltiderne er der rig mulighed for at lære hinanden bedre at kende og dele dagens oplevelser over lidt god mad. Fællesmåltiderne er det ideelle sted at skabe nye venskaber og få en hyggelig snak med dine medrejsende.

Sådan får du tilbuddet

Indtast dit medlemsnummer i Ældre Sagen, og få adgang til tilbuddet.

Indtast venligst et gyldigt medlemsnummer
Rabatkoder og links til rabatsider er personlige og må ikke deles med andre – heller ikke i rabat-apps.

Er du ikke medlem af Ældre Sagen?

Bliv medlem og få gode tilbud