Ferie alene - sammen med andre til Rhodos
Rejs alene – men aldrig ensomt. Oplev solrige stå Rhodos by på Rhodos med fælles måltider, hyggeligt samvær, egen lejlighed og en tryg gruppe af andre solorejsende. Her får du både friheden til at nyde ferien i dit eget tempo og muligheden for at skabe nye venskaber undervejs. Spar 250 kr. som medlem af Ældre Sagen.
Tilbudspartner
Rabat
Spar 250 kr. pr. person. Rabatten er fratrukket medlemsprisen.
Medlemspris
8.645 kr. pr. person i eneværelse. Normalpris 8.895 kr.
Tillæg og gebyrer
Skatter og afgifter De græske myndigheder opkræver en skat på hotelovernatninger. Skatten varierer afhængigt af officiel hotelkategori samt opholdets længde og skal betales direkte til hotellet ved check-in. Skattesatsen for Hotel Rhodos Horizon Blu (kategori 4) 10 euro pr. værelse pr. nat.
Tilkøbsmuligheder
- Mad ombord på flyet: fra 218 kr.
- Afbestillingsforsikring: 299 kr.
- Rejseforsikring: 350 kr.
Afrejse
Spies flyver direkte med vores eget flyselskab Sunclass Airlines fra Billund.
Fra Billund den 4. oktober kl. 6.35, ankomst til Rhodos kl. 11.10 Hjemrejse fra Rhodos den 11. oktober kl. 12.30, ankomst i Billund kl. 15.20 Spies tager forbehold for ændringer i flytiderne.
Rejsen inkluderer
- Flyrejse med Sunclass Airlines t/r
- 15 kg indtjekket bagage samt 5 kg håndbagage
- Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
- Hotelophold - alene i dobbeltværelse med halvpension.
- Udflugt "En smagsprøve på Rhodos"
Fællesskab og oplevelser i Rhodos by, Rhodos
Drømmer du om at rejse, men vil du samtidig gerne dele oplevelserne med andre? Så tag med på denne hyggelige ferie til Rhodos by på Rhodos, hvor fællesskabet er i centrum.
På turen rejser I sammen, men du har stadig mulighed for privatliv, da alle får deres eget værelse. Du bor på Rhodos Horizon Blu, tæt på restauranter, shoppingmuligheder og forlystelsesliv samt den vestlige strand, Windy Beach. Hotellet giver dig et godt udgangspunkt for en afslappende ferie i godt selskab.
Fælles måltider og hyggelige stunder
Hver dag starter og slutter vi med fælles måltider, som spises i hotellets buffetrestaurant - morgenmad og aftensmad indgår i rejsens pris. Til måltiderne er der rig mulighed for at lære hinanden bedre at kende og dele dagens oplevelser over lidt god mad. Fællesmåltiderne er det ideelle sted at skabe nye venskaber og få en hyggelig snak med dine medrejsende.
Fokus på fællesskab
På denne rejse er der arrangeret følgende for fællesskabet i gruppen:
- Fælles morgenmad og aftensmad i hotellets restaurant ved reserveret bord
- Fælles udflugt tirsdag: "En smagsprøve på Rhodos"
- Tre aftener om ugen arrangerer hotellet underholdning for alle hotellets gæster.
Der er pt. ingen rabatkoder. Kontakt venligst Ældre Sagen.














