Oplev de tyske julemarkeder på krydstogt langs Rhinen
Tag med på et hyggeligt julekrydstogt på Rhinen. Her sejles I mellem julepyntede byer og besøger de traditionsrige, tyske julemarkeder, som byder på boder med duftende glühwein og lokale specialiteter. I sejler med de flotte skibe VistaRio og Leonora.
Tilbudspartner
Rabat
Medlemspris
Tillæg for enkeltværelse
Tillæg og gebyrer
- Service-fee, som omfatter obligatoriske drikkepenge på 8-13€ pr. person/nat, som afregnes ombord.
- Administrationsgebyr på 95 kr. pr. bestilling som dækker betaling til Rejsegarantifonden og Best Travels lovpligtige ansvarsforsikring.
Tilkøbsmuligheder
Sejlads med M/S VistaRio
- Tillæg for kahyt på mellemdæk med panoramavindue 900 kr. pr. person.
- Tillæg for kahyt på øvre dæk med fransk altan 1.600 kr. pr. person.
- Tillæg for kahyt på hoveddæk som enekahyt 2.400 kr. pr. person.
- Drikkevarepakke med fadøl, vin i glas (rød eller hvid), sodavand juice og vand (med eller uden brus) 660 kr. pr. person. (Drikkevarerne serveres i glas til frokost og middag i skibets restaurant ved spisetiderne og ellers i skibets bar 09:30-midnat. Ved køb skal alle personer på bestillingen tilvælge drikkevarepakken.)
Afrejse
Rejsen inkluderer
Sejlads med M/S VistaRio
- Togrejse til/fra Düsseldorf inkl. pladsbillet
- Transfer fra banegården i Düsseldorf til/fra skibet
- 4 nætter i valgt kahytskategori
- Helpension ombord startende med aftensmad på dag 1 - og sluttende med morgenmad på dag 5
- Besøg på julemarkeder i Rüdesheim, Koblenz, Mainz og Køln
- Dansk rejseleder på hele rejsen
Sejlads med M/S Leonora
- Togrejse til/fra Frankfurt inkl. pladsbillet
- Transfer fra banegården i Frankfurt til/fra skibet
- 4 nætter i valgt kahytskategori
- Helpension ombord startende med aftensmad på dag 1 - og sluttende med morgenmad på dag 5.
- Besøg på julemarkeder i Frankfurt, Mainz og Rüdesheim
- Dansk rejseleder på hele rejsen
Sejlads med M/S Leonora
- Fast plads i bussen til/fra lufthavn/station i Frankfurt 200-300 kr. pr. person.
- Stor drikkevarepakke: Huset vin, husets øl og sodavand ad libitum – alt serveret i glas - serveres dagligt mellem kl. 11:00 og 23:00 (skal vælges af alle i kahytten) 800 kr. pr. person.
- Lille drikkevarepakke: Huset vin, husets øl og sodavand serveret til frokoster og middage ombord - 2 glas hver gang (skal vælges af alle i kahytten) 500 kr. pr. person.
- Tillæg for kahyt på mellemdæk med fransk altan 1.200 kr. pr. person.
- Tillæg for kahyt på øvre dæk med fransk altan 1.600 kr. pr. person.
- Tillæg for suite på øvre dæk med fransk altan 3.000 kr. pr. person.
- Tillæg for kahyt til enebrug 2.000 kr. pr. person. (+ evt. dækstillæg)
Tilbuddet gælder til
Flodkrydstogt langs Rhinen
Oplev de stemningsfulde julemarkeder i de charmerende og velkendte byer langs Rhinen på et hyggeligt flodkrydstogt på en af Europas smukkeste floder. Ved hvert stop venter magisk julestemning og boder med duftende glühwein, julegodter og lokale specialiteter, der falbydes side om side med legetøj, julestads og kunsthåndværk.
Toget starter i København med yderligere påstigning i Ringsted, Odense, Kolding og Padborg. Undervejs mod Düsseldorf, skifter I tog i Hamborg.
Få en skøn start på julehøjtiden med et afslappet flodkrydstogt til Rhinens smukke byer, hvor I besøger de skønne julemarkeder, som Tyskland er kendt for. Den danske rejseleder viser de historiske byer frem på hyggelige byvandringer og viser vej til julemarkederne, ofte kaldet Christkindlmarkt eller Weihnachtsmarkt.
I sejler mest om formiddagen, så der er lejlighed til at nyde udsigten til december landskabet med slumrende vinmarker, borge, fæstninger og maleriske byer med små gader og hyggelige torve. Dermed er der også mulighed for at gå i land efter middagen ombord, og opleve julestemningen på de lokale vinstuer.
- Bestil med annoncekoden ÆS og få rabat
- Book rejsen Julemarkeder langs Rhinen med M/S VistaRio
- Book rejsen Julemarkeder langs Rhinen med M/S Leonora














