Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Motion

Stavgang i Sønderborg i 2026

Sidste onsdag i måneden starter vi fra et andet sted, for at se noget andet - se hjemmesiden.Er du dårligt gående, kan du vende om halvvejs. Du er velkommen til at gå med eller uden stave. Formål: Få frisk luft, motion samt fællesskab.Tilmelding er ikke nødvendigt, du møder bare op med godt humør, drikkevare og evt. en madpakke.

Tilmelding

Læs om evt. tilmelding og betaling i arrangementsbeskrivelsen.

Lokalafdeling

Sønderborg-Sundeved

Hvem

For alle

Hvornår

Alle uger
Ugedag:
Onsdag kl. 10:00 - 14:00
Næste forekomst:
Onsdag d. 24.06.2026
kl. 10:00 - 14:00

Mødested

Parkeringspladsen Marina Alle - overfor lystbådehavnen ved Sønderborg Camping.

Beskrivelse

Program for sidste onsdag i måneden. stavgang i Sønderborg 2026

På disse ture, slutter vi med en kop kaffe og vores medbragte mad, (husk en kop til kaffen) Eller vi spiser sammen i Cafe Alsion – (Du tager hvad du har lyst til, betaler efter vægt.)

28.1 Katrinelund – Parkering over for skovlegepladsen.
25.2 Kirkepladsen Marie kirken – Parkering på Kirkepladsen (4 timers parkering)

Efter gåturen kører vi over til Cafe Alsion og spiser sammen. (ingen kaffe den dag).

25.3 Kryb i ly. Egetoftevej Sønderborg. Parkeringsmuligheder her.

29.4 Arnkildøre (Kær halvø) – Der er mulighed for kørelejlighed hertil. - Parkering i skoven.

27.5 Dybbol Mølle. – Parkeringspladsen overfor Møllen. - Efter gåturen spiser vi på Cafe Alsion (ingen kaffe den dag).

24.6 Sundsmark kolonihave -Parkering ved fælleshuset – Indkørsel fra Stationsvej. Vi slutter af i Bodils have og hun er vært ved en kop kaffe ta selv en madpakke med.

29.7 Høruphav lystbådehavn – Der er mulighed for kørelejlighed hertil. – Parkering på havnen
26.8 Hovedindgangen v. Alsion Efter gåturen spiser vi sammen på Cafe Alsion og spiser sammen (ingen

kaffe den dag).
30.9 Ulkebøl Hallen Kaplenivej 5, Sønderborg Der er parkeringsmuligheder 28.10 Støvlen Kær Vestermark Der er parkeringsmuligheder
25 .11 Hovedindgangen v. Alsion – Efter gåturen spiser vi sammen på Cafe Alsion

16.12 Frivillighedens hus Gågaden Sønderborg. - Parkering bagved huset (tidsbegrænset 2 timer) Du har mulighed for at flytte bilen mellem gåtur og inden vi hygger med gløgg og æbleskiver
Er der stemning for at tage på cafe og få gløgg og æbleskiver, eller vil vi være i Frivillighedshuset hvis vi kan få et lokale?