Søg på www.aeldresagen.dk
Logo

Foredrag og møder

3 Højskoleformiddage

🌿 HØJSKOLEFORMIDDAGE – FÆLLESSKAB, SANG &INSPIRATION 🌿 Ældre Sagen og AOF inviterer til 3 hyggelige og inspirerende højskoleformiddage✨ Kom og vær med til:☕ Kaffe og rundstykker🎶 Fællessang fra Højskolesangbogen 18.9. Focus på ulve i Danmark ved biolog Uwe Lindholt 23.10. Det gode liv ved Steen Hedelund 20.11. Julens sange og salmer ved Nikolaj Andersen Kontakt og tilmelding: AOF Midt Aftenskolen tlf. 86 81 21 00 Mail aftenskole@aof.dk Ved tvivl spørgsmål kontakt Jørgen Skovbo tlf. 24 67 82 80Program:Kl. 10.00 – Kaffe og rundstykkerFællessang fra HøjskolesangbogenForedragForventet afslutning kl. 12.00 – 12.30Pris for alle tre gange kr. 450,- incl. Kaffe m/rundstykke eller pr. gang kr. 200,- 🌸 Tre formiddage med fællesskab, ny viden og den særlige højskolestemning.Vi glæder os til at se jer! Alle 3 foredrag er nærmere beskrevet nedenfor

Tilmelding

Læs om evt. tilmelding og betaling i arrangementsbeskrivelsen.

Lokalafdeling

Skive-Spøttrup-Sundsøre

Hvem

For alle

Hvornår

18.09.2026 kl.10.00-12.30

Særlige behov

Adgang til teleslynge: Ja

Mødested

AOF Hjalmar Kjems Allé 4 7800 Skive

Beskrivelse

18.9. Focus på ulve i Danmark ved biolog Uwe Lindholt.

i Danmark – og den skaber både fascination, debat og stærke følelser. Men hvad er egentlig fakta, og hvad er myter?

I dette spændende foredrag tager biologen dig med ind i ulvens verden. Du får indblik i ulvens levevis, dens rolle i naturen og dens tilbagevenden til Danmark. Samtidig sættes der fokus på de mange spørgsmål, som ulven rejser: Er den farlig? Hvordan påvirker den vores natur og husdyr? Og er ulven kommet for at blive?

Med udgangspunkt i forskning, erfaringer og aktuelle eksempler får du en nuanceret forståelse af et af Danmarks mest omtalte dyr. Foredraget er hverken for eller imod ulve – det handler om at give viden, skabe forståelse og danne grundlag for en spændende debat.

23.10.: Det gode liv ved Steen Ole Hedelund.

Hvad vil det egentlig sige at leve det gode liv? Er vores forestilling om velfærd blevet for ensidigt knyttet til materiel velstand og forbrug? Og har vi glemt de åndelige og mentale værdier, der også skaber livskvalitet?

I dette tankevækkende foredrag sætter Steen Ole Hedelund fokus på begreber som lykke, trivsel og indre velfærd. Han udfordrer idéen om, at lykke først og fremmest findes i det ydre, og argumenterer i stedet for, at et godt liv handler om mening, engagement, positive relationer og mental styrke. Et foredrag, der inviterer til refleksion over, hvad der virkelig får mennesker til at trives.


20.11. Julens sange og salmer ved Nikolaj Andresen

Julens sange er mere end melodier – de fortæller vores fælles historie. Glæd dig til et hjertevarmt juleprogram fyldt med sang, fortællinger og spændende anekdoter om de traditioner og julesange, der gennem generationer har skabt julestemning i danske hjem.