Lokalafdeling
Nyborg-Ullerslev
Hvem
Kun for medlemmer
Rejser og ture
Bustur til Sønderjylland. Oplev historiens vingesus på Dybbøl Banke og Dybbøl Mølle samt rundvisning i Gråsten Slotspark. Dagen rundes af med det store sønderjyske kaffebord på Den Gamle Kro i Gråsten.
Nyborg-Ullerslev
Kun for medlemmer
895 kr., Pris for hele turen
Toldbodgade, Nyborg.
På dagens udflugt kører vi til Sønderjylland, hvor vi bl.a. høre historien om det betydningsfulde slot og en helt specielt sønderjysk tradition.
Vi starter dagen med at køre til Dybbøl Banke, hvor vi ser os omkring. Her finder vi bl.a. Dybbøl Mølle og omkring museet står der forskellige andre mindesmærker om krigen i 1864.
Vi nyder vores medbragte sandwich og fortsætter turen til Gråsten, hvor vi tager på en spændende tur i Gråsten Slothave. Efter den folkekære dronning Ingrids død i år 2000, ejes slottet stadig af kongefamilien og bruges som sommerbolig.
Turen forsætter til Den Gamle Kro i Gråsten, som er byens gode spisested gennem mere end 150 år. Det er kun i Sønderjylland, Det store sønderjyske kaffebord kan opleves. Man kommer gerne langvejs fra for at smage på alle lækkerier så som Svedsketorte, Pumler, ”Striftorte”, Brødtorte, Riskage, Medaljer, ”Pla’kach, ”Kikskach” og meget mere. Dertil hører godt med kaffe.
Efter at have smagt nogle skønne kager eller måske dem alle, kører vi retur til Fyn
Inkluderet i prisen:
·Buskørsel.
·Entre og rundvisning på Gråsten slotshave.
·Stop ved Dybbøl Banke.
·Morgenkaffe og rundstykke.
·Sandwich.
·Sønderjysk kaffebord.
·Repræsentant fra GIBA Travel.
Aktivitetsleder: Mette Hansen tlf. 42 55 23 29.