Lokalafdeling
Aulum-Vildbjerg
Hvem
For alle
Rejser og ture
Flyrejse fra Billund til Fuerteventura den 8. februar 2027 med 7 nætters ophold på Hotel Broncemar Beach byder på sol og strand og et ophold med All inclusive.Kontaktperson: Finn Rud Nielsen, tlf. 22 55 55 15 eller email: finn.rud.aulum@gmail.com.
Tilmelding
Læs om evt. tilmelding og betaling i arrangementsbeskrivelsen.
Aulum-Vildbjerg
For alle
Afrejse Billund Lufthavn.
Et ophold på Broncemar Beach er som at træde ind i en lille, solrig landsby, hvor hverdagen glider i baggrunden, og tempoet falder helt ned. Hotellet ligger i hjertet af Caleta de Fuste, et af Fuerteventuras mest rolige og gæstfrie ferieområder, kun få minutters gang fra den brede sandstrand og det bløde, turkisblå hav.
Broncemar Beach er bygget som et lille feriekompleks med lave bygninger, hyggelige stier, grønne områder og små pladser, der giver en følelse af at bo i en afslappet kanarisk landsby. Her er stille om morgenen, livligt midt på dagen og behageligt roligt om aftenen, når lysene tændes omkring poolområdet.
Caleta de Fuste er kendt for sin rolige strand, lave bølger og en strandpromenade, der indbyder til små gåture, ispauser og udsigt over havet. Byen har et venligt tempo, gode restauranter, små butikker og en afslappet stemning, der passer perfekt til både voksne og familier.
Broncemar Beach tilbyder alt det, man har brug for til en behagelig ferie:
Lejlighederne er rummelige og praktiske, med god plads til at slappe af. Mange vælger at nyde morgenkaffen på terrassen, mens solen langsomt varmer dagen op.
Stranden i Caleta de Fuste er bred, lavvandet og perfekt til afslapning. Her kan man bade, gå ture langs vandet eller blot nyde udsigten til havet og de små både i bugten. Fuerteventura er kendt for sit særlige lys, sin tørre varme og sine lange, åbne landskaber – en ø, hvor naturen altid er tæt på.
Vil man opleve mere, ligger øens smukke sandklitter, små fiskerbyer og dramatiske vulkanlandskaber inden for kort køreafstand.
I området omkring hotellet findes et stort udvalg af restauranter, caféer og barer. Her kan man nyde frisk fisk, tapas, grillretter og lokale vine. Der er også mulighed for at besøge havnen, hvor man kan se små fiskerbåde, spise på en af de hyggelige restauranter eller blot nyde udsigten.
Et ophold på Broncemar Beach er kendetegnet ved:
Det er et sted, hvor man hurtigt falder til, hvor dagene glider stille afsted, og hvor man får den helt rigtige feriefølelse – uden stress, uden hastværk, men med masser af sol, varme og tid til at nyde livet
Pris: Delt to-værelses lejlighed deluxe med terrasse (stueplan) kr. 8.889-
Tillæg for eneværelse kr. 2000.
Delt 2-værelses lejlighed deluxe med balkon/terrassw, 1. sal kr. 9.099-
Delt dobbeltværelse premium med balkon/terrasse kr. 9.199
Prisen inkluderer:
. Bus fra Lemvig til Billund tur/retur
. Fly Billund - Fuerteventura tur/retur.
. 1 stk. bagage + 1 stk. håndbagage
. Bustransfer til/fra hotel
. Ophold på Broncemar Beach
. All inclusive
. Dansktalende rejselederservice
Tilmelding: Finn Rud Nielsen hverdage kl. 0900-1900 på tlf. 22 55 55 15 eller mail finn.rud.aulum@gmail.com
Senest den 1.10.2026
Program fuerteventura 08.02.2027