Lokalafdeling
Herlev
Hvem
For alle
Sprog, film og litteratur
Affektionsværdi Drama
Tilmelding
Læs om evt. tilmelding og betaling i arrangementsbeskrivelsen.
Herlev
For alle
Herlev Teaterbio Herlev Bygade
31. sæson 2025/2026
Tirsdag 6. Okt. 2026 kl. 10
i Herlev Teaterbio Herlev Bygade 30
(døren åbnes og billetsalg fra kl. 9.30)
”Affektionsværdi”
Drama
Dramaet 'Affektionsværdi', som vandt Grand Prix ved Cannes Film Festival, er den nyeste film fra instruktøren Joachim Trier, der også stod bag Verdens værste menneske.
Filmen følger søstrene Nora (Renate Reinsve) og Agnes (Inga Ibsdotter Lilleaas), som genforenes med deres far Gustav (Stellan Skarsgård) - en førhen ganske feteret instruktør, der drømmer om det store comeback.
Gustav tilbyder Nora hovedrollen i sin nye film, men hun tøver, og i stedet går rollen til en ung Hollywood-stjerne (Elle Fanning). Og så er familiedramaet ellers i gang – godt hjulpet på vej af formidable skuespilpræstationer.
Joachim Trier instruerer med humor, varme og en helt bedragerisk let hånd, for under den særdeles velskrevne historie tages der livtag med universelle temaer som ambition, kærlighed og tilgivelse.
Og som det har været tilfældet i instruktørens tidligere film optræder det smægtende, sommerlige Oslo nærmest som en selvstændig karakter i historien.
Spilletid: 2 timer 14 min.
Læs om filmen på Kino.dk eller www.FILMTRAILER.dk
Billetpris: 60 kr. for Herlevborgere over 65 år
85 kr. for alle andre
Kontant betaling eller Dankort (Vi tager ikke MobilPay)
Unummererede pladser – ikke mulighed for reservation og forsalg
Husk din egen kop til kaffe/te – det gavner miljøet
Datoerne i efteråret 2026: 20.10 (Lucky) 3.11 (Den nye bølge) –
17.11 – 1.12 – 15.12
Vil du på maillisten? Så send en mail til anita@bondy.es