Materialer til bisidder
Folder og postkort
Vi har lavet materiale om bisiddere, der er henvendt til dem, som har brug for hjælp af en bisidder. Materialet består af en folder og fire postkort.


Folderne og postkort kan I fx lægge hos lægen, på biblioteket, sundhedshuse, plejehjem, apoteker, sygehuse, borgerservice m.m. Det er også en god ide at tage en stak postkort og/eller foldere med, når I skal til møder med fagpersonalet for at fortælle om jeres bisidderordning. Så har personalet noget, de kan give videre til dem, der kunne have brug for jer.
- Både folder og postkort findes i to udgaver: Med Ældre Sagens logo.
- Med Ældre Sagens og Røde Kors’ logo til de lokalafdelinger, der lokalt samarbejde med Røde Kors om deres bisidderordning.
Materialerne kan bestilles på Frivilligshoppen eller via Frivilligservice. Kontakt Lotte Holm, lho@aeldresagen.dk, tlf. 33 96 86 58