Foredrag og møder
Borgmester Ludvig Hansen
Foredrag om borgmester Ludvig Hansen. Vi kender Ludvig Hansensvej, og vi kender busten ved biblioteket, men hvem var denne mand, om hvem der stod i kirkebogen: ”Født af et ugift fruentimmer på Flødstrup Mark". Jørgen Havshøi fra lokalhisrorisk Arkiv fortæller om denne usædvanlige mand, som holdt taler, der var en statsmand værdig.
Tilmeldingsfristen er overskredet
Lokalafdeling
Nyborg-Ullerslev
Hvem
Kun for medlemmer
Tilmeldingspris
40 kr., Foredrag incl. kaffe.
Hvornår
19.03.2026 kl.14.00-16.00Særlige behov
Adgang med kørestol: JaMødested
Ældre Sagens lokaler, Vesterhavnen 5.
Beskrivelse
Vi kender Ludvig Hansensvej og vi kender busten ved biblioteket, men hvem var denne mand. ”født af et ugift fruentimmer” på Flødstrup Mark, som der stod i kirkebogen. Hvem skulle da have troet, at han skulle blive den første folkevalgte borgmester og grundlægger af det moderne Nyborg.
Kom og hør Jørgen Havshøi fra lokalhistorisk Arkiv fortælle om denne usædvanlige mand, som holdt taler, der var en statsmand værdig.
Tilmelding online, eller til kontoret, Vesterhavnen 5, tlf 30 25 54 55.
Begrænset antal deltagere.
Aktivitetsleder: Hans Mikkelsen, tlf. 24 98 94 32