Rejser og ture
6-dags tur til Mosel
Oplev en uges rejse gennem landskabet langs Mosel med slotte, borgruiner, vinmarker og små maleriske landsbyer, hvor der bydes på smagsprøver af egnens vin, god mad og masser af hygge. Tilmelding til Sørens Rejser, tlf. 86 88 18 17, fra 18. februar kl. 8.00. Oplys venligst at du rejser med Ældre Sagen Odder.
Lokalafdeling
Odder
Hvem
Kun for medlemmer
Hvornår
Startdato: 07.06.2026 kl. 06.00Slutdato: 12.06.2026 kl. 22.00
Mødested
Afgang fra Odder Kirkecenter kl. 6.00.
Beskrivelse
Danmark – Mosel dag
Vi kører med passende pauser undervejs mod Mosel. Efter indkvartering på Hotel Traube i Lôf er der aftensmad.
Cochem – sejltur til Beilstein
Om formiddagen kører vi den korte vej til Cochem. I den driftige gamle bydel kan man beundre de nænsomt restaurerede bindingsværkshuse, barok-rådhuset og Martins-brønden på markedspladsen. På Hochwasser-markeringen kan vi se, hvor højt vandet har stået ved oversvømmelser. Cochem er en hyggelig turist- og vinby med borgen Reichburg tronende højt over byens tage. Mange smukke bygninger, smalle, brostensbelagte stræder, caféer og butikker kendetegner byen. Over middag sejler vi på Mosel fra Cochem til Beilstein og nyder den smukke natur, de små vinbyer og de enorme vinmarker. På sejladsen passerer vi en af de mange sluser. Der bliver tid til at kigge på Beilstein, som også kaldes ”Mosels sovende skønhed”. Byen er fredet og har dannet kulisse for flere tyske filmoptagelser. På en lille gåtur rundt i byen ser vi også byens historiske markedsplads. Bussen bringer os tilbage til Löf.
Langs Mosel til Trier
Dejlig tur langs Mosel, hvor vi oplever det smukke landskab med frodige vinmarker, charmerende vinbyer og gamle borge. Vi skal besøge Tysklands nok mest interessante by Trier. Her findes omfattende levn fra romertiden bl.a. Porta Nigra, Amfiteatret og byens vartegn, Simonsstift, der er blandt de 4 største domkirker i verden. Trier er Tysklands ældste by, anlagt af romerne et par hundrede år før vor tidsregning og tidligere den anden hovedstad i det romerske rige. Endnu i dag vidner romernes storslåede bygningsværker om denne epokes livsstil. Der bliver god tid i den spændende by.
Munkekloster – Deutsches Eck
Første punkt på dagens program er munkeklosteret Maria Laach ved Laachersøen. Her arbejder munkene på Klosterværkstederne med keramik, kunst og skulpturer. De driver også hotel, planteskole og frugtplantage, så det er et spændende sted at besøge.
Vi fortsætter til Koblenz, der med sine 2.000 år er en af Tysklands ældste og smukkeste byer, omgivet af vinskråninger og skove. Vi kører til Deutsches Eck, stedet hvor Mosel støder til Rhinen. Man kan – mod betaling – tage svævebanen tur-retur til Deutsches Eck, hvor delstatsflaget og nationalflaget omkranser den 37 meter høj rytterstatue af Kejser Wilhelm I.
Besøg hos vinbonde
Vi kører til Alken for at besøge en lokal vinbonde. Her vil vi få en gennemgang af processen med vinproduktion. Det er et kompliceret arbejde at lave en god vin – fra plantning af vinstokke, den daglige pasning, høst af druerne og til den efterfølgende sammenstikning af forskellige sorter, inden vinen tappes på flasker. Bagefter er der vinsmagning med mulighed for at købe et par gode flasker med hjem.
6. dag – Hjemrejse
Først på dagen er der afgang fra hotellet. Hjemturen går forbi Köln, Hannover og Hamburg med pauser undervejs. Hjemkomst midt på aftenen.
Pris: 5.950 kr. inkl. buskørsel i 4-stjernet røgfri bus, 5 x hotelovernatninger, 5 x morgenmad, 5 x aftensmad, sejltur på Mosel, vinsmagning, besøg på Munkekloster, rejseleder på hele turen, udflugter ifølge programmet og turhjælper fra Ældre Sagen. Tillæg for enkeltværelse 995 kr.
Rejsebevis og opkrævning udsendes af Sørens Rejser, der er medlem af rejsegarantifonden nr. 1673.