Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Borgmesterens tale 2026

Tale til Ældre Sagens årsmøde d. 21.3.2026 1 Tak for invitationen og for muligheden for at deltage her i dag. Det er altid en fornøjelse at komme her, hvor man bliver mødt af både engagement og masser af erfaring.

Lad mig starte med at sige mange gange tak til Ældre Sagens mange frivillige for et stort og vedvarende engagement i Gentofte. Ældre Sagen gør en konkret forskel for mange ældre borgere – gennem aktiviteter, fællesskaber og rådgivning. Noget af min tale til jer sidste år brugte jeg på at fortælle om Ældrereformen – en ny, stor ting, vi i kommunerne skulle til at tage livtag med. Derfor vil jeg bruge en smule af min taletid her i dag på at gøre status på Ældrereformen. Faktisk er vi stadig i fuld gang med at realisere reformens mange elementer – det her reformarbejde er ikke ligefrem noget, man lige klarer mellem morgenkaffen og frokosten. Et nøgleord i forbindelse med Ældrereformen var ’Helhedspleje’. Nu skulle den enkelte borger ikke længere visiteres til et potpourri af enkeltydelser – hjælp til personlig hygiejne, hjælp til medicindosering, hjælp til tøjvask, hjælp til påklædning osv. Nej, nu skulle borgerne have helhedspleje – et sammenhængende pleje- og omsorgsforløb, der kunne tilpasses borgerens aktuelle behov og funktionsevne. Desuden har borgere og medarbejdere nu fået til opgave sammen at finde ud af, hvordan forløbet passer bedst til borgerens behov.

Men den samtale mellem borger og medarbejder handler ikke kun om ressourceforbrug – om hvad der er vigtigt og ikke så vigtigt at prioritere. Som en borger sagde: ”Jeg har ikke noget specifikt ønske, men det er vigtigt for mig at blive set som et menneske, ikke som en sygdom”. Det gav medarbejder og borger mulighed for en rigtig god snak om, hvad det konkret betyder. Og det bedste af det hele, og som også er det, det hele i virkeligheden handler om: Helhedsplejen opleves faktisk som meningsfuld af både borgere, pårørende og medarbejdere. Så mon ikke vi er i gang med en bevægelse mod det bedre? Vi har været i gang med helhedsplejen siden 1. juli. Lige nu er vi halvvejs med at revisitere borgere fra den gamle måde med enkeltydelser til den nye måde med sammenhængende forløb. Vi regner med at være helt i mål ved årsskiftet. 1 2 Vi befinder os i en reformtid. Mens vi er midt i at indfase Ældrereformen, har vi også taget hul på arbejdet med Sundhedsreformen, der skal skabe et mere nært, sammenhængende og lige sundhedsvæsen, hvor ressourcerne bruges bedre. 2026 er det såkaldte ’forberedende år’ før reformens centrale dele træder i kraft 1. januar 2027. Reformen indebærer blandt andet en ny regionsstruktur med Region Østdanmark, etablering af politiske sundhedsråd, flere praktiserende læger i områder med få læger og en styrket indsats for mennesker med kronisk sygdom. Der er også et tydeligt fokus på bedre sammenhæng mellem psykiatri og somatik samt en ny folkesundhedslov. Så heller ikke her er det noget, der lige bliver ændret på en formiddag.

I Gentofte arbejder kommunen tæt sammen med regionen om, hvordan en række sundhedsopgaver fremover skal organiseres. Regionen skal overtage kommunale funktioner som bl.a. den akutte sygeplejefunktion, indsatsen for borgere med kronisk sygdom samt de midlertidige pladser, der tilbydes borgere med særlige behov for pleje, omsorg og rehabilitering. Hvordan vi i praksis løser den opgave, er vi i færd med at afklare. Skal regionen overtage kommunale medarbejdere og bygninger, eller skal kommunen løse opgaven for regionen? Det er lidt som at flytte væggene i et hus, mens man stadig bor i det. For mig er det afgørende, at de løsninger, vi kommer frem til, giver mening i borgernes hverdag, og at ældre borgere oplever tryghed, kvalitet og sammenhæng – også i en tid med forandringer. Sundhed og velfærd handler ikke kun om struktur og organisering. Det handler i høj grad også om hverdagsliv, aktivitet og fællesskab. At have noget at stå op til, at være en del af et fællesskab og at kunne leve et aktivt og meningsfuldt liv er guld værd. For at gøre det lettere for seniorer at finde frem til guldet har Gentofte Kommune udviklet et ’Kort over senioraktiviteter’, som er et digitalt kort – et skattekort om man vil. Kortet, som findes på kommunens hjemmeside, giver et overblik over de mange tilbud i kommunen, der er tilpasset eller målrettet seniorer. Aktiviteterne spænder bredt fra idræt, motion og træning til kreative, kulturelle og sociale aktiviteter – både indendørs og udendørs. …. Kortløsningen gør det også muligt at søge efter aktiviteter via kategorier eller finde tilbud tæt på egen bopæl. 2 3 Kortet er dermed ikke bare et overblik, men også et konkret redskab til at understøtte det aktive seniorliv og forebygge ensomhed.

Er man usikker på, om det her med senioraktiviteter er noget for en, synes jeg, man skal give ’Aktive Forårsdage’, som løber af stablen den 16. april, en chance. Her har seniorer mulighed for at prøve en bred vifte af aktiviteter. Jeg vil opfordre alle til at komme. Det værste, der kan ske, er jo næsten, at man går hen og får sig en god oplevelse. Igen i år er I fra Ældre Sagen med på Aktive Forårsdage. I står både for noget volley og noget linedance den 16. april i Gentofte Sportspark samt en række ’åbent hus-aktiviteter’ ugen efter, har jeg hørt. Det er fremragende at se så mange frivillige fra klubber og foreninger – herunder Ældre Sagen – bidrage til at skabe et aktivt Gentofte. Civilsamfundets indsats er højt skattet, fordi mange af de fællesskaber, der betyder mest i forhold til at skabe trivsel og modvirke ensomhed, skabes af kræfter uden for de kommunale rammer. Et konkret eksempel er Ældrenetværket, som er forankret i Frivilligcenter og ’Selvhjælp Gentofte’ i Byens Hus. Her mødes civilsamfundsaktører, private aktører og kommunale medarbejdere med det fælles formål at styrke fællesskaber og mindske ensomhed blandt ældre borgere i Gentofte. I netværket deltager blandt andet Ældre Sagen, lokale pensionistklubber, hjemmepleje, genoptræning, kultur, fritid og kirker. …. Den brede sammensætning giver et godt kendskab på tværs og gør det muligt at støtte borgere videre til nye aktiviteter og fællesskaber. Det skaber konkret værdi, når hjemmeplejen kan henvise ensomme borgere til fællesspisning, eller når genoptræningen kan bygge bro til tilpassede motionshold, når et kommunalt forløb afsluttes. Afslutningsvis vil jeg gerne sige tak for, at jeg måtte komme her i dag. Og jeg vil også her til slut takke for jeres store arbejde – I gør Gentofte til et bedre sted at blive ældre.

Fortsat godt årsmøde!

Sidst opdateret 30.03.2026