Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Foredrag og møder

Bliv klogere på KOL-lidelsen

Det lyder ikke rart og det er det heller ikke. Men sygdommen kan bremses med de rette indsatser hos dem, der rammes af denne lunge- og luftvejssygdom – oftest optræder den hos ældre, længe efter skaden er sket, og normalt som følge af en arbejdsskade eller livsstil.

Tilmeldingsfrist 19.02.2026 kl. 09.41
Gå til tilmelding

Lokalafdeling

Billund

Hvem

For alle

Tilmeldingspris

50 kr., for medlemmer, i prisen er inkluderet kaffe/te og kage

75 kr., for ikke-medlemmer

Hvornår

19.02.2026 kl.18.30-20.00

Særlige behov

Adgang med kørestol: Ja
Adgang til teleslynge: Ja

Mødested

Lindegården

Beskrivelse

KOL står for Kronisk Obstruktiv Lungesygdom og en sygdom, der ødelægger vævene i vores lunger og besværliggør luftpassagen. Derfor er vedvarende motion og fornuftig livsstil vigtige redskaber i bestræbelsen på at kunne fortsætte et godt liv, selvom man er ramt af sygdommen.  
Har du gennem flere uger oplevet symptomer med åndenød, svær hoste og opspyt, pibelyde ved vejrtrækning eller direkte infektioner i lungerne, bør du søge læge for at få hjælp til at fastslå, om du har KOL.  
KOL er dødelig. Med behandling og livsstil kan lidelsen ofte bremses, og det er om dette foredraget hovedsagelig vil kredse om og gøre os alle lidt klogere på. 
Du tilmelder dig foredraget via vores hjemmeside.  
Foredraget foregår på Lindegården og der betales et mindre gebyr for deltagelse.