Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Rejser og ture

Hyggetur til Sverige

Tilmeldingsfristen er overskredet

Lokalafdeling

Solrød

Hvem

For alle

Tilmeldingspris

230 kr., Pris medlem online tilmelding

310 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding

Hvornår

18.11.2026 kl.07.30-20.00

Mødested

Opsamling på både Havdrup og Solrød Station.

Beskrivelse

Årets sidste Hyggetur er en heldagstur med bus til det svenske storcenter Ullared i Gekås, Nordens største varehus, med mulighed for at gøre nogle billige juleindkøb. Sortimentet er meget bredt og spænder over f.eks. beklædning, kosmetik, hygiejneprodukter, boligindretning, elektronik, hobby og fritid, legetøj, tekstil, rengøring, tasker, babyudstyr, belysning, fødevarer og husdyr- og hestesportsudstyr. For blot at nævne nogle af kategorierne.

Som noget nyt bliver der på denne tur også opsamling på Havdrup Station, så husk ved tilmelding at angive, hvor du vil samles op!
Turen er desværre ikke egnet til kørestolsbrugere.

På vejen ud holder vi en pause, hvor der serveres kaffe og en basse.

Ved ankomst til Gekås Ullared udleveres et gavekort på 100 SEK til brug i varehuset samt en Voucher for Asiatisk Buffet inkl. drikkevarer.

Der bliver ca. 4,5 times ophold og spisning. (ca. 11.30 – 16.00)

På hjemturen bliver der budt på kaffe/te og en kage.

BEMÆRK: Hyggeturen gennemføres kun med minimum 40 deltagere.

HUSK PAS! (eller kørekort for nordiske borgere).

Der kan betales med euro, svenske kroner samt alle gængse kreditkort i butikkerne (dog tager restauranterne kun kort).

Tag evt. lidt snor med farve eller lign. med til at genkende dine indkøbsposer i bussen på vej hjem.