Tilbud til lokalafdelingens medlemmer
Bliv dus med din pc eller tablet?
Bliv madskoleinstruktør på en uges Madskole for børn
Sommerferiens madskoler for børn i alderen 8-12 år, arrangeret af 4H og Ældre Sagen, har brug for frivillige madskoleinstruktører her i vores lokalområde. Madskolerne foregår på Valhøj Skole i hhv. uge 27 og uge 28.
Så har du lyst til at bruge fem dage på at lære friske og glade børn at lave mad sammen med andre frivillige instruktører, så læs mere og tilmeld dig her på Ældre Sagens hjemmeside: www.aeldresagen.dk/madskoler
Billige koncertbilletter:
MikaelsMusikClub har et samarbejde med Ældre Sagens hovedkontor, hvor Ældre Sagens medlemmer for billige koncertbilletter.
De åbner nu en søsterklub på Risbjerggaard. Mange af medlemmerne kommer faktisk fra Rødovre, og derfor valgte de at åbne en koncertklub i nabobyen Hvidovre.
Det specielle ved konceptet er, at de fortæller ikke, hvilke to bands som spiller, men de fortæller, hvem der har spillet, så publikum får en stor overraskelse hver gang!
De har haft besøg af Back to Back, Nikolaj og Piloterne, Anders Bircow, Chief 1, Kim Sagild, Kim Glad, Lars DK, Joanita, Bo Evers, Sahra Da Silva, Paulo Mendonca, Delayha Daggers, Sada Vidoo, Bobo Moreno, Hawk, B[dot]Joe, Rie Rasmussen (Tidl. Danser med drenge), Miriam Mandipri and the Soulfamily og mange flere.
Billetlinks til alle koncerter: www.place2book.com/da/sw2/sales/event_list/EM10860
Vi håber det kan sprede endnu mere hygge i lokalmiljøet.
De bedste hilsner fra den frivillige ildsjæl, Mariah Thorsted
Du får mest ud af din computer, hvis du ved lidt om, hvordan den virker, og hvilke funktioner og muligheder den har.
I Rødovre har vi en IT-cafe hver torsdag fra kl. 13.00 til 15.00 hvor alle er velkommen til at møde op med deres problemer med PC, tablets og telefoner af alle slags.
Der findes også en hjælp på nettet
Bliv dus med din tablet!Kurset "Bliv dus med din tablet" er et e-læringsprogram. Det vil sige, at du lærer, mens du bruger din tablet. Du kan sidde derhjemme, men du gennemgår kurset. Du kan også dele kurset op i mindre bider. Du behøver ikke gennemføre det hele på én gang.
"Bliv dus med din tablet" kurset indeholder 8 kapitler. Du kan tage kapitlerne en for en, som de passer til dig. Og du kan også vende tilbage til et kapitel, hvis du gerne vil prøve det igen:
- Introduktion
- Tablettens opbygning
- Skærmlås og koder
- Generelle funktioner
- Internet og netværk
- Apps og underholdning
- Hvad så nu?
- Værktøjskassen
Kurset er bygget op, så det er enkelt, overskueligt og brugervenligt. Du starter med at få en introduktion, så du får en grundlæggende viden om, hvad kurset indeholder.
Undervejs får du også hjælp af en ekspert. Det er en figur i programmet, som forklarer de forskellige emner og giver hjælp.
Gå til "Dus med din tablet" til iPad
Gå til "Dus med din tablet" til Android
Find mere læring på internettet
Hvis du har mod på mere, kan du finde mere e-læring i bibliotekernes samling af e-læringskurser om IT, som du kan bruge i din hverdag.
Her kan du for eksempel finde små lette kurser i slægtsforskning på nettet, e-bøger, digital post, en række af det offentliges løsninger til selvbetjening og meget mere.
Find flere e-kurser på ekurser.nu
Om kurserne
It-virksomheden KMD har udviklet e-kurserne gratis i samarbejde med Ældre Sagen. Hensigten er at bidrage til, at flere i Danmark får glæde af it og de muligheder, som it byder på. Derudover har formålet været at blive klogere på mulighederne i forhold til at udvikle gode it-løsninger til danskerne i fremtiden på tværs af alder.
Sidst opdateret 02.07.2026