Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Juletur til København 4. december

Hvorfor skal det altid være i Berlin, Lübeck, eller andre udenlandske storbyer?

Hvorfor skal det altid være i Berlin, Lübeck, eller andre udenlandske storbyer, vi skal opleve julehyggen, når vi faktisk lige rundt om hjørnet har København, vores egen hovedstad med dejlige, gamle gader og torve, der byder på sand julehygge i den mørke december måned?

Det spørgsmål stillede Ældre Sagen og Edelskov Bus A/S sig selv og satte sig for, at det skulle der rådes bod på. 

Så nu inviteres der til deltagelse i juletur til København den 4. december 2018 med start fra Sct. Bendts Kirkeplads kl. 08.30 og videre mod Operahuset, hvor selskabet kommer på en guidet rundvisning, hvorefter lidt af det nye København vil kunne opleves fra bussen, inden frokostbuffeten venter på restaurant Menuen.

Således diverteret på bedste vis med oplevelser og god mad går turen videre igennem byen med endestation på Højbro Plads, hvor Københavns største julemarked er garanti for den rette julestemning. Herfra er der gåafstand til Kongens Nytorv og Strøget, hvor der vil være god tid til at nyde byens fristelser, inden bussen sidst på eftermiddagen vender næsen hjemad med forventet ankomst i Ringsted kl. ca. 18.00-18.30.

Tilmelding til denne tur starter i Ældre Sagens lokaler i Hyldegården, Hyldegårdsvej 42, Ringsted fra torsdag den 25. oktober 2018 kl. 10.00

Kø-numre udleveres fra kl. 09.00 med maksimalt 2 tilmeldinger pr. kø-nummer.

Ældre Sagen, Ringsted glæder sig til på denne tur at kunne vise medlemmerne hovedstaden i fineste juledragt!

 

CO/ 10. oktober 2018                  

Sidst opdateret 02.09.2019