2026 Aarsmoede
Odense, den 10. marts 2026
Referat af Årsmøde
i Odense Lokalafdeling
Dato og klokkeslæt: tirsdag, den 03.marts 26 kl. 16.00-20.30
Mødested: Odense Congres Center Ørbækvej 350, Odense SØ
Formand Helle Frøslev bød velkommen til de 376 tilmeldte medlemmer og Ældre Sagens fane blev ført ind. Dernæst blev den omdelte sang: ”Vi har i dag et vejr” sunget under akkompagnement af Lars Urban.
- Valg af dirigent.
Konsulent i Ældre Sagen Torben Færch blev valgt, modtog valget og takkede for valget og tilliden.
Mødet vil blive ledet efter Ældre Sagens regler og vedtægter.
Han konstaterede, at mødet var varsel rettidigt.
Gert Broxgaard: – ikke alle har modtaget indkaldelse. Årsmødet er blevet annonceret både på hjemmesiden, i Det Sker samt i et udsendt Nyhedsbrev.
- Lokalbestyrelsens beretning til godkendelse.
Formand Helle Frøslev fremlagde bestyrelsens beretning.
Odense har p.t. 34.500 medlemmer og 329 frivillige.
Beretningen omfattede udtalelser om aktiviteter fra de forskellige grupper.
Kommentarerne fra salen gik bl.a. på, at der er sket for lidt i aktivitetsudvalget i efterårs perioden. Årsagen er, at de tidligere gruppeledere pludselig stoppede i august 25, efter bestyrelsen havde forlangt budgetter på de aktiviteter, som de planlagde. Dette ønskede gruppelederne ikke at udarbejde. Det er bestyrelsen, der er ansvarlig for aktivitetsudvalget, derfor ønskede man budgetter inden arrangementerne blev afholdt.
I en lang periode var Odense lokalafdeling derfor uden et aktivitetsudvalg. Heldigvis er dette nu blevet etableret, og der kommer diverse tiltag i nærmeste fremtid.
Det blev en lang debat mellem salen og bestyrelsen, især omkring aktivitetsudvalget, de andre grupper, som fungerer uden problemer, var der ingen kommentarer til.
I efteråret afholdt Ældre Sagen et åben-hus arrangement for at få flere frivillige til Ældre Sagen. Det blev et helt fantastisk tilløbsstykke, der deltog ca. 100 personer hen over 2 dage, og det gav rigtig mange nye frivillige. Derefter blev beretningen godkendt af forsamlingen.
- Forelæggelse af lokalbestyrelsens regnskab til udtalelse
Regnskabet blev fremlagt og gennemgået på fornemste vis af kassereren Preben Andersen. Kassererne (vi har to - Helle og Preben) blev begge frivillige hos Ældre Sagen i juni 2025, så de er forholdsvis nye på posten. Det har forlydt, at de har haft en del problemer i opstarten, og dette spurgte salen ind til. Forklaringen var bl.a., at man har manglet en del hjælp/opbakning fra hovedkontoret i København.
Et medlem spurgte ind til forsikringer, som ikke fremgik af regnskabet. Ældre Sagen Odense har forsikret alle frivillige samt indbo gennem hovedkontoret i København. Derfor har vi ikke selv nogen forsikringer.
Ligeledes spurgte et medlem ind til forskellene på udgifter i 2025 i forhold til 2024, idet udgifterne i 2025 var noget højere end i 2024. Årsagen skal ses i lyset af, at der har været anvendt nogle flere midler til frivilligpleje i 2025, bl.a. sommerturen til Langeland for frivillige.
Et medlem efterlyste et budget fra bestyrelsen for hele året. Mente at dette var lovpligtigt. Det er ikke helt korrekt, da vi er underlagt hovedkontoret i København, som følger alle pligtige love og regler.
Herefter blev regnskabet godkendt.
- Orientering om lokalbestyrelsens fremtidige virke.
Karin Petersen bestyrelsesmedlem fremlagde bestyrelsens fremtidige planer for aktiviteter i bestyrelsen. Det drejer sig om fortsat samarbejde med Odense kommune, nyt tiltag er et samarbejde med Ældrerådet og især samarbejde med de aktuelle instanser om den nye Sundhedslov, hvor Ældre Sagen kan gøre sig gældende. Derudover satser man på at gøre noget mere for de ”yngre pensionister” (medlemmer).
Forskellige input fra salen om, at man støtter det kommende samarbejdet med Ældrerådet i Odense.
- Indkomne forslag.
Ældre Sagen har opsagt sin aftale som medlem af Seniorhuset. Dette blev til en lang debat fra salen, og der viste sig forskellig opfattelse af, hvad årsagerne til opsigelsen er. Det blev besluttet, at den nye bestyrelse arbejder videre med opsigelsen og årsagerne til denne, samt forsøger samarbejde igen med Seniorhuset.
6. Valg til bestyrelsen.
Følgende genopstillede:
Karin Petersen, Kim Slott Nielsen og Sonja Vind.
Nedenstående havde på forhånd givet deres tilsagn om at opstille:
Anne Krogh
Bodil Boe Lystlund
Dorthe Banke
Helle Greve
Jørgen G. Jørgensen
Lars Urban
Lisbeth Olsen (fraværende på mødet)
Steen Virkelyst
Nedenstående stillede op på mødet:
Bente Bonde
Eva Thrane
Gert Broxgaard
Henning Hansen
Jørgen Andersen
Linda Hansen
Susanne Pedersen
Nedenstående suppleanter havde på forhånd givet deres tilsagn om at opstille:
Bjarne Sørensen
Finn Grønning
Nedenstående stillede op på mødet:
Bente Bonde
Dorte Banke
Susanne Pedersen
Alle de opstillede kandidater havde 1 minut til at præsentere sig selv.
Følgende blev valgt til bestyrelsen for 2026-2027:
Anne Krogh
Jørgen G. Jørgensen
Karin Petersen
Kim Slott Nielsen
Lars Urban
Steen Virkelyst
Følgende suppleanter blev valgt for 2026-2027:
Susanne Pedersen
Dorte Banke
Rådkvinde for Sundheds-, Omsorgs- og Forebyggelsesforvaltningen
Anne Skau Styrishave var inviteret til at komme og fortælle om sit virke som rådkvinde. Dette skulle ske i den pause, der ville være, når man talte stemmerne op. Dette blev desværre aflyst, da mødet blev meget langvarigt og tiden overskredet. Vi beklager meget, og inviterer Rådmanden på et andet tidspunkt.
Mødet sluttede med smørrebrød og en genstand til de fremmødte.
Ref. Bodil
Sidst opdateret 23.09.2026