Ældre Sagen var på tur Kattegat Rundt 2023
Turen var fuldt booket, og vejret var i sit allerbedste humør, da Ældre Sagen i Høng i august var på en meget vellykket fire dages-tur Kattegat Rundt.
Turen bød på to overnatninger på et hotel i den sydlige del af storbyen Göteborg og én overnatning på Rold Storkro I Himmerland.
Efter tidlig morgenafgang mandag fra pladsen foran Klub Gamle Ole gik det via Helsingør til Helsingborg, hvor turens første besøg gjaldt den flotte slotspark ved Sofiero. Herfra gik turen videre nordpå til Laxbutiken i Heberg med frokost. Med maven fuld af laks gjaldt næste besøg Fjärås Bräcka, en ås skabt af indlandsisen for over 13.000 år siden.
Inden indkvarteringen på hotellet i Göteborg var der tid til et besøg i storbyens gamle bydel Haga.
I strålende solskin var der på andendagen udflugt til skærgården som blandt andet gik over de to store øer Tjörn og Orust, hvor ikke mindst den imponerende Tjörnbroen samt udsigten til de mange skærgårdsøer blev nydt.
Fra skærgårdens fantastiske natur gik turen lidt ind i landet med besøg i Trollhättan og besøg ved den imponerende sluseanlæg, der gør det muligt via Götaelven og søerne Vänern og Vättern at sejle hele vejen på tværs af Sverige fra Göteborg til Stockholm. Først besøgtes de gamle forlængst nedlagte sluser og derefter de nye, hvor skibene hæves og sænkes 32 meter på deres vej igennem sluserne.
På tredjedagen var der tidlig afgang fra hotellet for at køre til havnen for en tre og en halv times overfart til Frederikshavn. Ombord på Stena Lines “Jutlantica” blev en lidt sen morgenmad nydt, mens turen gik ud igennem Göteborgs fascinerende skærgård.
Efter ankomst til Frederikshavn og ombord i bussen igen gik det sydpå med middagsstop i Ålborg og besøg i Jomfru Ane Gade, hvor værtshusene så småt var ved at åbne for dagen. De fleste foretrak imidlertid bare en gåtur igennem gaden for blandt andet et besøg i domkirken Budolfi Kirke.
Videre bød gensynet med Danmark på besøg i Rebild Bakker, inden indkvarteringen i den nærliggende Rold Storkro, hvor aftenen bød på noget af et festmåltid med tre retters mad med vin ad libitum, hvidvin til forretten, rødvin til hovedretten og sauternes til desserten.
Og der blev ikke sparet på vinen!
Dagen efter festmåltidet gjaldt det så småt hjemturen mod Høng. Men med små omveje.
Først kørtes til Mariager for en flot sejltur på Mariager Fjord med det gode skib “Svanen” til Hobro. Vel i land igen kørtes ad meget små veje igennem de forskellige ådale, inden man i Gudenådalen skulle spise frokost på Fladbro Kro. Menuen stod på æggekage.
Med æggekage i maven afsluttedes den vellykkede fire dages-tur med kun et stop på Fyn, inden man ved 18-tiden trillede ind på parkeringspladsen foran Klub Gamle Ole.
Hjemme igen fra en vellykket rejse arbejder Ældre Sagen nu på at arrangere to flerdages-ture i det kommende år. Det bliver til juni formentlig en tur til Mosel og i sensommeren en lidt mere hjemlig tur.
Sidst opdateret 15.05.2025





















