Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Årsmødet 2026 er vel overstået

Årsmødet d.13. marts havde stort fremmøde - 175 medlemmer kom for at høre om lokalafdelingens arbejde, og for at deltage i valget af 6 ud af 11 bestyrelsesmedlemmer og 3 suppleanter for næste periode.

null

Vi indledte årsmødet med en fællessang "Regnvejrsdag i november". 

Susanne Andersen fra Ældre Sagens Landsbestyrelse blev valgt til dirigent. Hun fortalte, at hun var imponeret over det store fremmøde til aftenens møde, men også over det store medlemstal (vi er ca.  9400 medlemmer) og det store antal frivillige (ca. 375), som Ældre Sagen i Fredensborg har.

Susanne Andersen konstaterede, at årsmødet var rettidigt indkaldt, og både årsrapport og regnskab var gjort offentligt tilgængeligt på hjemmesiden i rette tid.

Formandens beretning kan læses i sin helhed ved at klikke på linket nederst på siden, men fokus var på:

At Ældre Sagen Fredensborg altid kan bruge flere frivillige. Det socialhumanitære område er kerneområdet og har ca. 200 frivillige. Motionsområdet er omfattende og hver uge præsteres 500 motionisttimer. IT Support hjælper mange med store og små problemer og holder månedlige temadage om praktiske IT-emner. Der er ofte venteliste, så mange temaer må gentages.

Samarbejdet med kommune og Frivilligcenteret omkring generationsmøder er forløbet meget positivt. Humlebæk skole har været  pilotprojektet, men aktiviteten udbredes til alle skolet i det kommende skoleår. Vi ønskede også at tilbyde frivillighjælp i børnehusene, og efter en langsom start er adskillige nye frivillige klar til at give en hjælpende hånd i børnehusene, både i hverdagen og ved f.eks. udflugter.            

Der har været afholdt gode og praktiske foredrag om nedsparingslån, fremtidsfuldmagt og meget andet. Mange af foredragene måtte gentages da der var stor efterspørgsel.

Vores ældre- og sundpolitiske udvalg har et godt samarbejde med forvaltningen med regelmæssige møder med ældrechefen. Der er indgået en partnerskabsaftale med kommunen, som medfører økonomisk støtte til noget af vores frivilligarbejde inden for velfærdsteknologi, indkøbsture og vågetjeneste. Vi håber i det kommende år at kunne starte et projekt ensomhed op inden for den samme aftale.

Vi har afholdt et valgmøde i forbindelse med kommunalvalget i efteråret. 12 partier stillede med kandidater, og spørgelysten var stor blandt de ca. 150 fremmødte.

Tidligere har vi ikke gjort så meget i privat fundraising, men det har vi ændret på i det forløbne år. Så foruden midler fra § 18, Seniorpuljen og partnerskabsaftalen med Fredensborg Kommune, samt fra ÆS centralt, har vi endvidere søgt og  modtaget midler fra bl.a. TRYG Fonden og Nordea Fonden. Det har for eksempel betydet, at dobbeltcyklerne på vores plejecentre kan holdes kørende, til stor glæde for de beboere, som kommer med på cykelture i nærområdet.

I det store hele fremstår Ældre Sagen Fredensborg som velorganiseret og særdeles aktiv med et utal af tilbud til medlemmerne. Og det vil vi gerne fortsætte med være – og måske endda få nye emner og aktiviteter med i paletten.

Resultatet for 2025 viser et overskud på ca. 53.000 kr., hvilket vurderes som tilfredsstillende.

Årsmødet blev afsluttet med valg til bestyrelsen (2 år) og valg af suppleanter (1år). 
Resultatet af afstemningen blev følgende (alfabetisk rækkefølge):

Bent Kallemose                                157 stemmer           valgt for 2 år
Christian Bødtker                             44 stemmer
Ingrid Prehn                                      160 stemmer           valgt for 2 år
Niels Søndergaard                           114 stemmer           valgt for 2 år
Per Krog                                              126 stemmer           valgt for 2 år
Susan Krog                                         151 stemmer           valgt for 2 år
Vivian Barnekow                              147 stemmer           valgt for 2 år

 Ved det efterfølgende valg af suppleanter blev resultatet af afstemningen følgende:

Per Rahbek                                        140 stemmer           1. suppleant
Jane Hald                                           139 stemmer           2. suppleant
Dino Ioannidis                                  111 stemmer           3. suppleant
Christian Bødtker                             48 stemmer

Kl. ca. 21:30 kunne dirigenten Susanne Andersen erklære, at årsmødet var vel gennemført. Formanden ønskede alle en god tur hjem og en forsat god aften.

Bestyrelsen har efter årsmødet konstitueret sig for 2026. Vivian Barnekow er blevet formand, og Susan Krog er valgt som næstformand.

På vegne af Bestyrelsen
Vivian Barnekow
Formand

Se bestyrelsens beretning for 2025.
Se regnskabet for 2025
Se en oversigt over den nyvalgte bestyrelse.

 

Sidst opdateret 22.03.2026