Rejser og ture
Den skønne Almindingen
Vi har planlagt en tur i Almindingen. hvor vi både kommer på Gamleborg, Lilleborg og Rømers Minde. Vi har en guide fra NaturBornholm til at fortælle om stederne. Tag din kaffekurv med i rygsækken, så finder vi et sted at nyde den.
Tilmeldingsfristen er overskredet
Lokalafdeling
Bornholm
Hvem
For alle
Tilmeldingspris
15 kr., Pris medlem online tilmelding
30 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding
Hvornår
27.05.2026 kl.14.00-16.00Mødested
Den store P-plads v. Segenvej 50, Aakirkeby
Beskrivelse
Du ved sikkert en hel masse om de steder vi besøger, men vi har fundet nogle fakta frem på nettet.
Gamleborg
Gamleborg i Almindingen er kongemagtens ældste borg på Bornholm, og den ældste stenbygning vi kender på øen. Den er placeret på en svært tilgængelig klippeknude på kanten af Ekkodalen. Borgplateauet er omkranset af kraftige jordvolde, og omkring år 1100 blev borgen yderligere forstærket med en massiv granitstensmur.
Lilleborg
Lilleborg hører til blandt de ældste kongelige middelalderborge i Danmark. Den er sandsynligvis opført af den danske konge Svend Grathe omkring 1150. De skriftlige kilder fortæller intet om Lilleborg på den tid, men fund fra stedet viser, at borgen har virket som militært anlæg, administrativt center og bolig for kongens foged med familie og tjenestefolk.
Rømers Minde
Mindesmærke for skovrider Hans Rømer, der genskabte Almindingen i årene 1800-1836. Stengærdet er opført af Rømer selv og var rammen om hans første planteskole grundlagt i 1803. Det hvide hus overfor er også opført af Rømer og tjente som redskabshus og til opbevaring af frø og olden. Huset er bygget af kampesten fra Lilleborg.
/hk