Herreværelsets udflugt til Salling
Herreværelset på oplevelsesrig udflugt til Salling
Mandag den 31. august drog "Herreværelset" på en spændende udflugt til Salling, hvor programmet bød på både nærværende historie, frivilligt arbejde og god dansk kromad.
Første stop på turen var gården Dienesminde, som ligger nord for Skive på den gamle Fur Landevej.
Ejendommen danner i dag rammen om en imponerende mængde frivillig-aktiviteter. Her fik deltagerne et grundigt indblik i det store arbejde, der ligger i at sortere, pakke og læsse lastbiler med indsamlede effekter, som blandt andet sendes til Ukraine.
Under besøget i den store lagerbygning fortalte formanden for Dienesmindes Venner, Benny Jensen, engageret om organisationens vigtige arbejde.
Hvis man vil vide mere om det gode formål, kan man læse videre på deres hjemmeside, Dienesminde.dk
Efter formiddagens kulturelle og humanitære indtryk var det tid til frokost. Middagen blev indtaget i hyggelige rammer på Breum Kro, hvor deltagerne fik mulighed for at vende formiddagens oplevelser over et godt måltid.
Inden næsen igen blev sat mod Ulstrup, gik turen forbi Jenle, Jeppe og Nanna Aakjærs berømte kunstnerhjem ved Limfjorden i Østsalling.
Her blev gruppen vist rundt af en lokal guide, som leverede en utrolig levende og fængende fortælling om stedets historie og de to markante personligheder. Nogle af Jeppe Aakjærs mest kendte værker blev til her på Jenle.
Du kan bl.a. læse mere på hjemmesiden, Jenle.dk
Turen blev rundet af på smukkeste vis, da selskabet benyttede færgen over Sundsøre på vejen hjem.
Det var en flok trætte, men yderst veltilfredse herrer, der vendte hjem efter en dag fyldt med godt samvær og stærke indtryk.
Sidst opdateret 15.09.2026



