ÆLDRE SAGEN KØBENHAVN - Københavns Koordinationsudvalg

Tilbud mm. til alle medlemmer i København.

Koordinationsudvalget er et vedtægtsbestemt udvalg, der skal nedsættes i kommuner hvor Ældre Sagen har mere end én lokalafdeling. Koordinationsudvalget i København består af 2 repræsentanter fra hver lokalafdeling. Koordinationsudvalgets officielle navn er:

Ældre Sagen København


Udvalgets vigtigste opgave er den ældre- og sundhedspolitiske indsats, dvs. at følge med i udviklingen i København og råbe op hvis vi får kendskab til at ældre behandles dårligt.

Koordinationsudvalget står for samarbejdet med Københavns Kommune om driften af lokalafdelingernes fælles hus A-huset i Valdemarsgade 8 på Vesterbro.

Udvalget har ikke egen hjemmeside. Der henvises til opdateret præsentation 'Ældre Sagen Det Sker' og i 'Halvårsprogrambladet' fra Pandrup Grafik.

 

  • Bisiddere i København

    Har du behov for bisidder til møder med visitator, læge, bank, myndigheder m.m., kan vi tilbyde hjælp. Bisidderen er ul...

    Læs mere
  • Livsmods- og sorggrupper

    HAR DU MISTET ET MENNESKE DER STÅR DIG NÆR ?

    Læs mere
  • Seniorvejledning og bisidderordning

    Læs mere
  • Vaagetjeneste

    Læs mere

Koordinationsudvalget støtter projekt Elderlearn hvor ældre danskere hjælper udlændinge med at lære dansk. "Vi bygger bro mellem ældre og integration"

Elderlearn mangler frivillige ældre.

Man kan tilmelde sig ved at ringe på 53 89 06 07 eller på Elderlearn.dk

Projektet er støttet af fonden Ensomme Gamles Værn.


Koordinationsudvalget i København i perioden september 2021 – marts 2022

Red. 19.09.21

Funktion

Navn

Lokalafdeling

Tlf.

Mail

Formand

Jytte Sauffaus Pedersen

 

City

51 21 97 57

formand@a-huset.dk

Næstformand

Dorthe Thorbech

Amager 2300

61 68 88 20

dorthe@thorbech.dk

 

Sekretær

 

 

 

 

Kasser

(deltager ikke i KOU møder)

Pia Nielsen

City

 

 

Ældrepolitiske ansvarlig

Mona Ulsted

City

21 42 66 78

mona.ulsted.31@gmail.com

 

Medlem

Palle Skov

Amager 2300

30 62 75 27

FM.Amager2300.101-23@aeldresagen.dk

 

Medlem

Gurli Kejser

Brønshøj-Vanløse

21 20 39 07

gurli.kejser@mail.dk

 

Medlem

Leif Iversen

Brønshøj-Vanløse

61 18 57 15

leif.iversen07@gmail.com

 

Medlem

Jørgen Pedersen

Valby

26 39 54 86

jp58@webspeed.dk

 

Medlem

Lene Buerup Andersen

Valby

 

buerup@outlook.dk

 

Medlem

Jan Falkensteen

Østerbro

40 70 47 41

jan.falkensteen@privat.dk

 

Medlem

Peter Saxov

Østerbro

20 24 26 41

peter@saxov.dk

 

Område-redaktør DET SKER og Halvårsbladet

Morten Okkerstrøm

Amager2300

 

 

 

Sidst opdateret 20.10.2021