Forfatterforedrag med Arne Woythal
Medrivende foredrag
Forfatteren Arne Woythal fortæller medrivende om sine oplevelser og tager dig med ind i verden som er ukendt for de fleste. Til dagligt arbejder Arne Woythal som kriminalassistent ved Københavns Vestegns Politi, hvor han arbejder i afdelingen for Personfarlig Kriminalitet. Han har arbejdet med drabsefterforskning og har blandt andet været i Rejseholdets drabssektion. Han tilbyder to forskellige foredragen
Foredraget Drabsefterforskning- Virkelighed eller Fiktion? tager udgangspunkt i romanerne og kommer ind på politiets efterforskningsarbejde, afhøringsteknik. retsmedicin, kriminalteknik og DNA-registrering.
I foredraget Politiet i Internationale Missioner tager Arne Woythal udgangspunkt i både sin roman og sine egen erfaringer. Arne Woythal har i to omgange været udsendt som rådgiver for højtstående kriminalpolitichefer i Afghanistan. Missioner, som har budt på store udfordringer og efterforskninger i meget vanskelige og ekstremt farlige miljøer.
Hvert foredrag varer 2x45 min.
Pris og kontakt
3000 kr. inkl. kørsel i hovedstadsområdet,
Ved foredrag udenfor Hovedstadsområdet tillægges km-penge fra bopælen i Albertslund.
tlf.: 25116847
E-mail: arnewoythal@gmail.com
Hent mere information om arrangementet her "PDF"