Fællessang og fortællinger
Oplev Birgitte Hansen
Gode tekster og skønne melodier er fællesgods, som vi holder af. Samtidig fortæller sangene danmarkshistorie. Vi genoplever historiske begivenheder, som digterne har udødeliggjort og vi oplever årstiderne og højtiderne på en poetisk og vidunderlig måde gennem sangen. Hvad er julen uden julesange, hvad er vinteren uden de kulderystende snevejrssange og foråret uden Den Blå Anemone?
Jeg fortæller om sangene, digterne, komponisterne og ikke mindste om de begivenheder, som sangene refererer til. Vi synger et udvalg af smukke sange fra højskolesangbogen eller fra Ældre Sagens egen sangbog ”Sange til Livet”.
Jeg tilbyder 2 forskellige programmer. Vælg mellem
1. Fra Grundtvig til Kim Larsen
2. Højskolesangbogen, - Danmarks mest elskede sangbog
3. Sange til Livet,- en farverig buket af sange fra Ældre Sagens egen sangbog
Pris og kontakt
Mit honorar er 4.000 kr. inkl. transport, - altså en samlet pris og ens for alle, uanset om arrangementet skal afholdes i Sønderjylland eller i Nordsjælland.
Varighed: 2 x 45 minutter, gerne med en kaffepause i midten.
Udstyr: vi skal bruge et antal højskolesangbøger (17. eller 18. udgave) eller Ældre Sagens ”Sange til Livet” + et klaver. Jeg spiller helst selv til fællessangen.
Hjemmeside: http://www.fællessangogfortælling.dk eller https://sangforedrag.dk/
E-mail: birgitte2009@gmail.com
Tlf: 28 40 43 04