Lokalafdeling
Herlev
Hvem
Kun for medlemmer
Rejser og ture
Vi mødes ved Foreningshuset og kører ud i skoven, hvor eksperten Jørn Kofod vil fortælle os, hvor, hvornår og hvordan man finder svampene og ikke mindst, hvordan man kan kende forskel på de spiselige og de giftige svampe. Efter en forhåbentlig vellykket dag kører vi tilbage til Foreningshuset, hvor vi, hvis det er muligt, tilbereder og spiser svampene.
Tilmelding
Læs om evt. tilmelding og betaling i arrangementsbeskrivelsen.
Herlev
Kun for medlemmer
Mødested: Hjortespring Foreningshus, Gl. Klausdalsbrovej 444, hvorfra vi arrangerer samkørsel i egne biler. Der betales 20 kr. til chaufføren.
Bindende tilmelding: Fra 14. september kl. 9.00 til Hanne Koch på tlf. 61 71 55 95.
Pris: 95,00 kr. Efter telefonisk tilmelding indsættes beløbet i AL Sydbank på konto 5341 0530413
Husk at anføre ”svampe” og navn.**
Igen i år skal vi ud og samle svampe.
Vi mødes ved Foreningshuset og kører ud i skoven, hvor eksperten Jørn Kofod vil fortælle os, hvor, hvornår og hvordan man finder svampene og ikke mindst, hvordan man kan kende forskel på de spiselige og de giftige svampe.
Efter en forhåbentlig vellykket dag kører vi tilbage til Foreningshuset, hvor vi, hvis det er muligt, tilbereder og spiser svampene.
HUSK godt fodtøj, en lille kniv og evt. en kurv.