Lokalafdeling
Faaborg
Hvem
For alle
Foredrag og møder
Hold hjernen skarp’ med Ældre- og sundhedskonsulent Lis Puggaard. Hjernen kan/skal trænes og vedligeholdes hele livet – og det er aldrig for sent at gå i gang. Hvordan hjernen fungerer, og hvordan den kan/skal trænes og vedligeholdes i hverdagen. Tilmelding fra vores hjemmeside, samt til Kate Pedersen, fra den 3. februar kl. 10.00. Pris kr. 50,- Der serveres en forfriskning i pausen.
Faaborg
For alle
50 kr., Pris medlem online tilmelding
50 kr., Pris medlem online tilmelding
50 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding
50 kr., Pris ikke-medlem online tilmelding
Grønnegade 44, Gl. Bibliotek, Faaborg
Hjernen har en enorm kapacitet til at lagre viden, knytte ny viden sammen med allerede lagret viden og omsætte dette til handlinger.
Efterhånden som vi bliver ældre, oplever mange, at det bliver vanskeligere at lære nyt og at følge med i alt det nye, der sker fx på it-området. Mange af os bliver ’vanedyr’, vi gør tingene på den samme måde igen og igen. Hvis det er tilfældet, bliver hjernen doven, og det bliver vanskeligere og vanskeligere at lære nyt, fordi hjernen ikke bliver udfordret.
Hvorfor er det vigtigt med fokus på hjernen – også når vi bliver ældre? Det er det bl.a., fordi vi ved, at hjernen er meget modtagelig og fleksibel. Hjernen kan og skal trænes og vedligeholdes hele livet, og det er aldrig for sent at gå i gang. Selv lidt træning i hverdagen kan gøre en forskel. Og der er tæt forbindelse mellem hjerne og krop, som konstant arbejder sammen i et gensidigt forhold ved hjælp af sanserne. Så både hjernen og kroppen skal udfordres.